Kur’an-ı Kerim’i Domuzuna Kıraat Yarışması’nın Türkiye finali Muş’ta yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı yoluyla düzenlenen 18. Ayvaz Kült Görevlileri Kur’an-ı Alicenap’i Güzelce Kıraat Yarışması’nın finali Muş’ta gerçekleştirildi.

Mushafları İnceleme ve Okuma Yerleşmiş Başkanlığınca, Yengi Mahallesi’ndeki Salih-Muhlise Edvar Camisi’nde yapılan yarışmaya 9 kült görevlisi katıldı.

Kur’an-ı Semih tilaveti ile başlayan yarışmanın jüriliğini Mushafları İnceleme ve Okuma Müesses Üyesi Osman İyişenyürek, İl Müftüsü İbrahim Halil Demir, Davut Kayaç, İbrahim Noğman ve Salih Akyüz yaptı.

Yarışmada Erzurum’dan Burhan Bozkurt birinci, Trabzon’dan Muhammed Sucu ikinci, Kastamonu’dan Esat Tuna üçüncü oldu.

Dereceye giren din görevlilerine törenle hediyeleri ikram edildi.

Ödül töreninde mütekellim Ilbay Vekili Hasan Taş, “Kur’an-ı Ahi’i ve Allah’ın resulünün sünnetini hayatımızın merkezine devamlı yerleştirmemiz geçişsiz. Bizlerin ve insanlığın kurtuluşu ancak Kur’an-ı Bonkör’i strateji ettikleri zaman tamam. Bu yarışmaların arz güzelini ilimizde düzenledik. Emeğin geçenlere teşekkür ederiz.” dedi.

İl Müftüsü Çipo ise caminin ağız ağıza dolmasının bahtiyarlık donör olduğunu söyledi.

Yarışmada birinciler arasından birinciyi seçtiklerini anlatan Demir, “Ülkemizin 10 bölgesinde yarışmalar oldu. Bu 10 bölgedeki yarışmalarımızın birincilerini zaman Muş’ta ağırladık. Özellikle yarışmanın finalini Alparslan’ın diyarı, İslam’ın, Anadolu’nun kapılarının açıldığı bu güzelce şehirde düzenlediği amacıyla antrparantez teşekkürname ederim. Alelhusus yaz Kur’an kurslarının devam etmesi gerekmektedir. Geleceğimizin hafızları, okuyucuları, mihrapta, minberde fethetmek istediğimiz küçücük yavrularımız ortada aynı yarış yaptık. Yarışmalarda liyakatli olan çocuklarımızı ödüllendirdik. Bu yarışmaların arz pir misyonu Kur’an’ı sevdirmek.” diyerek konuştu.

Yarışmada birinci olan Bozkurt ise çokça mutlu olduğunu ve duyarlı anlar yaşadığını belirtti.

Programa Uray Komutan Vekili Muhterem Bozkurt, Alparslan Üniversitesi Rektör Vekili Yaşar Karadağ, alım müdürleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.Share: