Küresel ısınma Türkiye’nin yeryüzü erdemli zirvesini birlikte vurdu! Dert Dağı’nda buzullar eriyor

Kalıp itibari ile Iğdır ve Dert il sınırları ortamında kayran düz ve 5 bin 137 rakımıyla Türkiye’nin arz yüksek noktası olan Dert Dağı’nın zirvesindeki buzullar devir geçtikçe erimeye bitmeme ediyor. Dünyayı etkisine altına düzlük ve Türkiye’bile da deli dolu olan global istinas, Dert Dağı üzerindeki buzulları da etkilemiş durumda.

BÖLGEDE HEYALAN KORKUSU VAR

Her sene dünyanın dört bir yanından alpinist takım ve turistlerin üstelik akınına uğrayan Dert Dağı, ölçüsüz tıpkısı erime sonucu yaz tırmanışlarını de pahal durumda etkileyebilir. Buzulların erimesi sonucu her an bölgede göçü korkusu de civar halkı eliyle yaşanıyor.

“CİDDİ KAYIP SÖZ KONUSU”

Coğrafya Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Yokluk Yulu, Balkı Dağı’nda genel anlamda buzullarda ayrımsız kaybın söz konusu olduğunu söyleyerek, “Dert Dağı 5 bin metre aşırı yüksekliği ile Gün Doğusu Anadolu’nun arz erdemli dağı konumundadır. Veca Dağı bu yükseltisinden kontekst Kuvaterner’in Glasyal döneminde dağ buzullaşmalara de maruz kaldığı bilinmektedir. Hele dağın güney yamacında buzullar cesim derecede erimiş ve zirveye çekilmiştir. Denetleme ve topoğrafyanın etkisi ile şimal yamaçlarında ise buzular bundan sonra canlıdır. Ancak genel anlamda dokunaklı ayrımsız kaybolma kortej konusudur. Sahi akıbet yıllarda yapılan gâh akademik icraat Ağrı Dağı’ndaki cümudiye örtüsünde heybetli tıpkısı gerilemeyi işaret etmektedir. 2000’li yılların esasen itibaren gerilemenin her an şiddetlendiği görülmektedir. Meteoroloji istasyonu verilerine bakarak dahi akıbet yıllarda yağmur değerlerinde azalma alev değerlerinde ise oranla çoğalma gerçekleştiği anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Share: