Küresel İyot Eksikliği Bozukluklarını Önleme Günü’nde hamileler ve torunlar amacıyla uyarma

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Akademisyen Rüya Coşkun, gebelik ya de çocukluk döneminde sıkı iyot alımının zeka geriliğinin genişlik ferah nedeni olduğunu bildirdi.

Ateşin, “21 Ilk Teşrin Toptan İyot Eksikliği Bozukluklarını Önleme Günü” dolayısıyla yaptığı kayıtlı açıklamada, üzeri tarafından üretilmeyen iyodun, besinler ile ağızdan alındığını belirtti.

Elementin saf olarak onu içeren gıdalar yahut eklendiği göt tuzu ve iyotla zenginleştirilmiş gıdalar tüketilerek elde edilebileceğini vurgulayan Coşkun, sağlıklı bire bir kişinin vücudunda yüzdelik 70-80’i tiroit bezi bezinde depolanmış yaklaşık 15-20 miligram iyot bulunduğunu aktardı.

Ateşli, iyot elementinin enerji metabolizması, tiroit hormonlarının sentezlenmesi başta olmak için vücutta dayanabilen çokça eke görevi olduğunun altını çizdi.

Günlük alınması gereken iyot miktarının yaşa ve gerekseme durumuna göre değişebildiğine dikkati çeken Ateşli, Dünya Esenlik Örgütünün (DSÖ) günce alınması gereken miktarı bebekler ve 5 yaşına büyüklüğünde çocuklar üzere 90 mikrogram, 6 ila 12 yaş arası çocuklar için 120 mikrogram, 12 yaşından iri ayrıntılar ve yetişkinler amacıyla 150 mikrogram, gebelik ve emzirme döneminde ise 250 mikrogram adına açıkladığını anlatım etti.

“İyot eksikliği kabilinden iyot fazlalığı de tiroit hormonlarının üretiminde azalmaya öğün açabilir”

Coşkun, ehliyetli iyot alımının normal büyüme ve evolüsyon için muktezi olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“İyot eksikliği durumunda, tiroid bezinden hormon üretimi azalır ve tiroid bezinde tahaccüm meydana dirimsel. Hamilelik evet da çocukluk döneminde mahdut iyot alımı, zeka geriliğinin sunma enli nedenidir. Bu nedenle Türkiye Iç Salgı Bilimi ve Metabolizma Derneği, cümle mehtaplı ve emziren kadınların iyotlu sodyum klorür kullanmasını ve buna ilave kendisine günde bildirme beş altı 100-150 mikrogram ağızdan iyot desteği almasını önermektedir. İyot eksikliği kabilinden iyot fazlalığı dahi tiroid hormonlarının üretiminde azalmaya kez açabilir. Sivri doz iyot alımı tiroid nodüllerini aktifleştirerek fazla hormon salgılanmasına neden türlü. Bu nedenle iyot takviyesi çokça muhteşem olmakla beraber müfrit iyot alımından üstelik tıpkı oranda çekimsenmek gerekir.”

Türkiye’de da büyük tıpkısı halk sağlığı sorunu olan iyot eksikliğinin önlenmesine müteveccih 1994 yılından beri sofralık tuzların tamamının iyotlandığını işaret eden Ateşli, “Türk Besin Kodeksi Sodyum Klorür Tebliği ile parçalanmamış büzük tuzlarının iyot ile zenginleştirilmesi sağlanmıştır. İyotlu tuzun, etkisini kaybetmemesi amacıyla güneşten ve nemden korunması, yemeklere en üst ilave edilmesi gerekmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: