Küresel piyasalarda Fed’in ürem kararı bekleniyor

Küresel piyasalarda, KÖLE Suret Bankası’nın (Fed) bu akşam ezanı açıklayacağı ürem kararı öncesi dalgalı seyir sürerken, yatırımcılar Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı enformasyon ve güncellenen makroekonomik projeksiyonlarda servet politikasının gelecek dönem seyrine ilgili ipuçları arayacak.

Fed Bariz Ortalık Komitesi (FOMC) bu akşam 21.00’de getiri kararını açıklayacak. Banka’nın getiri kararının yanı sıra gelecek döneme ilgili açıklayacağı projeksiyonlar ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması de yakından takip edilecek.

Banka’nın en son haziran ayında açıkladığı projeksiyonlara göre, federal fonlama oranının yıl böylecene yüzde 3,4, ati yıl için ise yüzdelik 3,8 olması bekleniyordu. Son Teşrin ve fasıla aylarında yılın akıbet iki toplantısını gerçekleştirecek olan Banka’nın zaman açıklayacağı projeksiyonlarda, oranların 2022 böylecene yüzde 4’ün üzerine çıkacağına belen edilmesi öngörülüyor.

Halihazırda servet piyasası fiyatlamalarında, Fed’in 75 temel puanlık getiri artırımına yüzde 82 belki veriliyor. Banka’nın 1 cemi puanlık repo artırımı ise yüzde 18 ile bağan ihtimal namına görülüyor. Beklentilerin gerçekleşmesi yerinde Fed, üst üste 3’üncü toplantısında faizleri 75 baz benek artırarak yüzdelik 3,00-3,25 aralığına yükseltmiş olacak.

Fed toplantısı öncesi geçmiş küresel nasip piyasalarında satıcılı bire bir durum izlenirken, arbitraj piyasasından çıkışlar bitmeme etti. ABD’nin 10 almanak arbitraj faizi geçmiş yüzdelik 3,60 ile April 2011’den bu yana sunu erdemli seviyeyi görmesinin arkası sıra yüzde 3,56’bile dengelendi. BENDE’nin 2 almanak arbitraj faizi de Ekim 2007’den bu yana ilk defa yüzdelik 4’ün üzerini gördü.

Global çapta dolara olan talebin da güçlenmeye devam ettiği görülürken, dolar endeksi 110,3 ile iki haftanın yer faziletli seviyesini imtihan etti.

Bu gelişmelerle geri New York borsasında da satıcılı ayrımsız tempo izlendi. Dow Jones endeksi yüzdelik 1,01, Nasdaq endeksi yüzde 0,95 ve S&P 500 endeksi yüzdelik 1,13 değer kaybetti. Endeks vadeli kontratların kullanılmamış güne ise alıcılı başlaması dikkati çekiyor.

Avrupa tarafında dün Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki güya Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerinde Rusya’ya kanıksamak için referandum kararı alınırken, bu gelişme sonrası Moskova Borsası (MOEX) ve dolar bazlı RTS endeksinde yüzdelik 10’un üzerinde düşüş yaşandı. Enerji krizine ilgilendiren gelişmelerin da yakından strateji edildiği bölgede, Hollanda’da 1 Ocak 2023’ten itibaren erke ücretlerinde tavan denk uygulamasına gideceğini bildirdi. Öte yandan Almanya’nın, sunu şişman Acımasız gazı ithalatçısı konumundaki Uniper şirketinin çokluk hissesini alacağı bildirildi.

Enflasyonist endişeleri besleyici erke krizine alın alınan önlemlere rağmen, eşkâl bankaları “delice” mülk politikası adımlarına devam etti. İsveç Form Bankası (Riksbank) geçkin yöntem faizini beklentilerin üstünde 100 temel benek artırarak yüzdelik 1,75’e yükseltirken, ati 6 ay için ürem artırımlarının bitmeme edeceği sinyali verdi. Ferda kararlarını açıklayacak olan İngiltere Eşkal Bankası’nın (BoE) dahi faizlerde 50 ve 75 baz puanlık artırıma gideceği ihtimali, az daha eşitlendi.

Bu gelişmelerle esbak Avrupa borsalarında satıcılı tıpkısı reviş izlenirken, 10 almanak arbitraj faizleri Almanya’üstelik yüzde 1,96 ile Sülale 2014’ten, İtalya’de yüzdelik 4,24 ile Fasıla 2013’ten, Fransa’de ise yüzde 2,51 ile Temmuz 2018’den bu yana yeryüzü faziletli seviyeyi gördü. Almanya’üstelik DAX 40 endeksi yüzdelik 1,03, Fransa’dahi CAC 40 endeksi yüzde 1,35 ve İngiltere’birlikte FTSE 100 endeksi yüzde 0,61 geriledi. Ekü/dolar paritesi baştan 1 ciddi eşiğinin altına inerek 0,9960’tan muamelat görürken, Avrupa’üstelik dizin vadeli kontratların yeni güne alıcılı başladığı görülüyor.

Asya tarafında, Japonya Biçim Bankası’nın yarın açıklanacak kararları öncesi yendeki cılız durum sürerken, güzeşte referans cesaret getiri oranında değişikliğe gitmeyen Çin Format Bankası, bulunan ürem oranı seviyesinin akıllıca olduğunu, gelecekteki politika eylemleri üzere düzlük sağladığını bildirdi. Bugünkü Fed kararı öncesinde nasip piyasalarının yıpranmamış güne satıcılı başladığı görülürken, kapanışa mümasil Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzdelik 0,1, Japonya’dahi Nikkei 225 endeksi yüzde 1,2 ve Hong Kong’birlikte Hang Seng endeksi yüzdelik 1,5 düşüşle seyrediyor.

Yurt içinde ise bankacılık sektörü hisselerindeki toparlanmanın etkisiyle geçmiş alıcılı bire bir durum izlenen Borsa İstanbul’birlikte, BIST 100 endeksi haset yüzde 2,44 derece kazanarak 3.277,50 puandan tamamladı. Dolar/TL ise cemaziyelevvel yüzde 0,1 artışla 18,3082’den kapanmasının arkası sıra bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,3070’ten muamele görüyor.

Analistler, küresel çapta yatırımcıların saldırgan faiz artırımlarına hazırlanması ile hisse piyasalarında dalgalı bir durum izlendiğini söyledi.

Bugün sıkı zarfında malumat gündeminin sakin olduğunu, ev dışında ise ÇAKER’birlikte 2. el basamak satışlarının takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.150 puanın destek, 3.340 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Piyasalarda bugün izlem edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, temmuz ayı zirai girdi eşit endeksi

17.00 BENDE, ağustos ayı ikinci halk ev satışları

21.00 ÇAKER, Fed’in getiri kararı

21.30 Fed Başkanı Powell’ın konuşması

Share: