Kuş Cenneti Arin Gölü kızdırma altında

Kuş Cenneti Arin Gölü acı altında

BİTLİS – Van Gölü Aktiviteleri 50 yabanlık takım üyeleri, acı altında olan ve 13 kilometrekare alana cemaat olan Arin Gölü’nün çevresinde yürüdü.

Yağışların azalması ve sıcaklığın yükselmesine sınırlanmış lüks buharlaşma, bölgedeki akarsu, gölet ve su kaynaklarının yanı sıra barajların üstelik akarsu seviyesinde balaban düşüşe defa açtı. Bitlis’in Adilcevaz ilçesi sınırlarında bulunan ve Van Gölü’nün kuzey kıyısında vadi kayran, 1657 hektar alana ehil ve bahir seviyesinden 1650 metre efdal olan Arin Gölü, namevcut olma tehlikesiyle yüz yüze geldi. Kuraklığa ilgi yutmak için Van Gölü Aktiviteleri 50 yabanlık kadro, göl etrafında tutum gerçekleştirdi.

Konu ile ilişkin açıklama fail Van Gölü Aktiviteler Derneğin Başkan Yardımcısı Kutbettin Çipo, “Dünyada toptan ısınmadan etraf âdeta şişman tıpkı dava yaşanmakta. Çoğu bölgede göller kurumakta. Şuanda bulunduğumuz Adilcevaz Göldüzü köyündeki kuş cenneti Arin Gölü’ndeyiz. Kestirmece 200’e yakın kuş türüne sahip olan Arin Gölü şuan gördüğümüz büyüklüğünde yüzdelik 50 çekilmiş durumda. Bunların gelecek nesillere aktara bilmemiz gerekir” dedi.

Van Gölü Aktiviteler Topluluk Üyesi Çevin Şenlik ise “Şuan Arin Gölü’nün yüzdelik 50 civarında tıpkısı kuruma var. Bizde Van Gölü Aktiviteleri kendisine bu konuya dikkat başlamak üzere 13 kilometrelik alana erbap olan Arin Gölü çevresini yürüyeceğiz. Sularımız kirlenmesin, Arin Gölü akman kalsın” dedi.

Share: