Lastikçilerde kış yoğunluğu

Şehirlerarası denge ve eğreti haiz ticari vesait üzere uygulamaya giren ‘şita lastiği arızi zorunluluğu’ Ordu’daki lastikçilerde kükremek yaşanmasına illet oluyor.

Şehirlerarası angarya ve yaya taşıyan ticari araçlar üzere, kış lastiğini geçici zorunluluğu, 1 Boşluk tarihinden itibaren uygulamaya girecek. Uygulamanın başlaması ile kışlık lastiklerini takmayan sürücülere ise bin 152 TL nakdî ceza uygulanacak. Kış aylarında araçların nöbet tutuşunu ve güvenliğini sağlayıcı şita lastiklerindeki ıztırar, 1 April 2021 tarihine kadar devam edecek. Ticari araçlarda zorunlu olan ancak özel araçlarda bile fert ve mülk güvenliği açısından akıbet rütbe majör olan şita lastikleri denetimleri, itimat güçleri ve açıkgöz ekipleri yoluyla denetlenecek.

Fatsa Şişman Endüstri Sitesi esnaflarından Gaye Demirkol, hele serencam günlerde yoğunluğun arttığını söyledi. Günlük kestirmece 30 aracın geldiğini rapor fail Demirkol, “Şita lastiği taktırmak isteyen sürücüler bizlerin yanına gelmesi ile şimdilerde yoğunluk yaşanıyor. Kamer sonuna büyüklüğünde sürücülerin kanun gereği taktırması muktezi. Sigorta şirketleri bile seçkin kaza olduğunda lastik uygulamasına uymazsa karşılığında mağdur kişilere ifa yapmıyor. Rot ayarı her geçen dönüş çok daha kebir. Imdi rastgele asfalt muvaffakiyetsiz ayarında ve lastiklerin düzenli olması büyük. Bunaltıcı benzeri iş trafiğimiz var. Günde averaj 20-30 çevirici geliyor, mesafe oluyor. Kış lastikleri olmadan vatandaşlarımız yola çıkmasın. Lastik havalarına üstelik haddinden fazla ilgi edilmesi gerekiyor” dedi.

Sürücüler ise kış lastiklerini taktırarak tehlikesiz ayrımsız şekilde seyahat fayrap etmek istediklerini ifade ettiler. – KALABALIK

Share: