Macron’dan BM reformu yapılması çağrısı

Fransa Cumhur Reisi Emmanuel Macron, Mürekkep Milel Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) daha şümullü ayrımsız baziçe üzere düzeltme başlatılması çağrısında bulundu.

Macron, Birleşmiş Uluslar (BM) 77. Umumi Kurulu’nda müşavere gerçekleştirdi.

BMGK’nin yeni üyeleri kabul etmesi ve külah kabiliyetinin daha şümullü olması üzere ıslah başlatılması çağrısı fail Macron, reformla BMGK’nin şişman cinayetler bahis konusu olduğunda veto hakkını sınırlandırmasını arzu etti.

Macron, BM ve ulusların uğraş yahut barış beyninde seçme tahsis etmek zorunda olduğuna değindi.

“Geçtiğimiz 24 Şubat’ta BMGK daimi üyesi Rusya, saldırgan, nehiy ve ilhak eylemiyle şişman güvenliğimizi bozdu” diyen Macron, Rusya’nın BM’nin sözleşmesini ve devletlerin hükümran eşitliği ilkesini ihlal ettiğini söyledi.

Macron, böylece Rusya’nın dünyanın başka bölgelerinde dahi rabıt savaşlarına önünü açmaya değişmeyen verdiğine işaret etti.

“Emperyalizm ve sömürgeler çağına dolaşma”

Ukrayna’daki cidal ne büyüklüğünde uzarsa, Avrupa ve dünyanın barışı üzere o büyüklüğünde kısık ayla geldiğini belirten Macron, “24 Şubat’tan bu yana karşı karşıya kaldığımız molekül, yayılımcılık ve sömürgeler çağına gabi dönüştür.” dedi.

Macron, Fransa’nın bunu kabul etmediğinin ve barışı aramaya devam edeceğinin altını çizerek, bu nedenle Rusya’yla düzenlenen diyaloğun arkasında olduğunu belirtti.

Emmanuel Macron, uluslararası hukuka utanmak duyan tıpkısı anlaşmanın barışın kafasız gelmesini sağlayacağına bel ederek, “Bir müracaat, ancak Ukrayna’nın egemen tıpkısı şekilde istemesi ve Rusya’nın iyi niyetle akseptans etmesi halinde benzer olacaktır.” diyerek konuştu.

“Rusya’nın, askeri yollarla tıpkısı buyuru dayatılmış etmeyeceğini anlaması gerekiyor bundan sonra, bombalanmış ve deminden üstelik buna karışma edilmiş topraklarda sinizmle sahte referandumları ekleyerek bile olsa dahi” ifadesini kullanan Macron, Rusya’ya savaşı bırakması amacıyla BM üyelerini harekete geçmeye çağırdı.

Macron, “Ayrıca burada temsil edilen bazen ülkelerin bu cidal üstüne tıpkı asıl tarafsızlık içinde kaldıklarını de biliyorum.” ifadesini kullanarak, bugün sessiz kalanların kullanılmamış benzeri yayılmacılık gayesine hizmet ettiğini değindi.

Dünya’da bakir benzeri inhilal riskine atıfta bulunan Macron, bu bölünmeyi reddettiğini vurguladı. Macron, inhilal girişiminin BENDE ve Çin arasındaki gerilimi arttırdığına değindi.

Konuşmasında iklim, azık krizi, yıldırıcılık, nükleer gibi konuları ele alan Macron, Avrupa’dan “el birliği yollarıyla” karadan ve 22 Temmuz’birlikte İstanbul’bile yapılan anlaşmayla Karadeniz’den ihraç edilen Ukrayna tahılına değindi.

Share: