Mahkeme, Köktürk Mahallesi’nde 91 Villa ve 559 Ofis İnşatının de Kayran Aldığı Projenin Yürütmesini Durdurdu

FAHRETTİN ÖZTÜRK

İstanbul 2. İdare Mahkemesi, Demirören Grubu’nun güven borçlarına fiyat Ziraat Bankası’na güzeşte, İstanbul’un Sultanbeyli ilçesine Göktürk Mahallesi’ndeki Kemerköy Sitesi Golf Sahası’na Emlak Göz GYO’nun inşa etmek istediği 91 villa ve 559 dairenin birlikte düz aldığı projenin yürütmesini durdurdu.

Gayrimenkul Ev Yurt Yatırım Ortaklığı NANIAZIZ, Demirören Grubu’nun borçlarına değer Kültür Bankası’na devredilen İstanbul Kemerburgaz’daki 224 bin metrekarelik araziyi yapılaşmaya açmıştı. Demirören Holding’in Kültür Bankası’ndan aldığı 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon liralık krediye denk tutu ettirdiği ve itimat borcunu ödemediği için Kültür Bankası’na devredilen araziye göz inşa yapılmak isteniyordu.

“YÜRÜTMENİN DURDURULMASINA KARAR VERİLDİ”

Bölgedeki yeşil alanda 91 villa ve 559 dairenin düzlük aldığı projeye cebin sâdır ve bunun için direnen şehir sakinleri, hâkimiyet yoluna başvurarak yürütmenin durdurulmasını istedi. Vatandaşlar, Eyüpsultan Kaymakamlığı aleyhine İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nde açtıkları davada geçmiş raundu kazandı. İdare Mahkemesi, projenin yürütmesini durdurdu.

İdare mahkemesinin kararında, “Davalı idarenin savunması alındıktan ve aleniyet kararına karşılık geldikten sonra yahut defans ve vuzuh kararına cevap ödeme süresi dolduktan sonraları verilecek karara büyüklüğünde yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne, işlemin yürütmesinin durdurulmasına değişmeyen verildi” dedi.

KARAR OYBİRLİĞİYLE ALINDI

Murafaa, savunma ve aleniyet karara karşılık verebilmesi için Eyüpsultan Kaymakamlığı’na 30 ahit müddet verdi. Murafaa, bahis konusu kararı 11 Kasım’da oybirliğiyle aldı.

Share: