Malatya Tarım Odaları İl Koordinasyon Başkanı Kılınç: “Zaman Türk Çiftçisi Bankaların Ekincilik Kredilerin Pankobirliklerin Uğrunda Avucunu Açmış Durumda”

Malatya Ekincilik Odaları İl Eş Güdüm Başkanı ve Yazıhan Ekincilik Odası Başkanı Yunus Kılınç, ” Türkiye’bile ekonomiden mesul bakanlar kuşkusuz gidip IMF’nin uğrunda gözünü yumup elini açtıysa, zaman Türk çiftçisi üstelik bankaların uğrunda, Ekincilik Kredileri’nin uğrunda, Pankobirliklerin uğrunda gözünü yummuş, avucunu açmış durumda. Ayrımsız yıl, benzeri yılki ürünü ve ati yılın girdi maliyetlerini karşılayamıyor. Bu nedenle bire bir zaman önceki tarımda ayrımsız reform bekliyoruz” dedi.

Tarım Odaları Malatya İl Koordinasyon Başkanı ve Yazıhan Tarım Odası Başkanı Yunus Kılınç, kaza ziraat odaları yöneticileriyle Malatya Gazeteciler Cemiyeti’nde üreticilerin yaşadığı sorunlara ilgilendiren matbuat açıklaması yaptı. Kılınç, şunları anlatım etti:

“Malatya’daki tarım odaları namına üreticimizin bize getirmiş olduğu sorunları hükümetimize ilgilendiren birimlere ulaştırabilmek üzere açıklamalarda bulunuyoruz. Kamu kuruluşlarıyla görüşüyoruz ama eğer tığ bürokraside işi çözemez isek bu nedenle yetkililere haykırmak durumunda kalıyoruz. Pancar üreticimizin hasat dönemi, şeker fabrikamız Allah’a hamdolsun özelleşen tıpkısı üretimlik değil. Ekincilik Bakanlığı’nın himmet alanı içerisinde zaman kampanyasının başlatmış şeker üretimi devam etmektedir. Maalesef geçen yıl bire bir talihsizlikle cümle üreticimiz 42 kuruştan pancarını teyit ettikten sonradan bu mazot gübredeki artışlar, yaşanan eşit artışları üreticimizin eline mülk değil, namus borcu bırakmıştır.

“ÇÜKÜNDÜR FİYATLARI MAALESEF AÇIKLANMIŞ DEĞİL”

Türkiye’bile dikici yağız yağız düşünüyor. ‘Ben pancarı ürettim, 6 kamer güneş uğrunda yandım ego bunu götür fabrikaya konfirmasyon edeceğim amma karşılığında ne alacağım?’ diyor ve alacağı fiyatı bilmiyor. İşte biz bu pancar üreticimizin sıkıntılarını dile ifade etmek istiyoruz. Birinci takı; motorin ve gübrenin erişmiş olduğu zirvede. Bu boyut çitçimizin belini büküyor. Matbua ve mazotta bire bir çözüm bulunmazsa, değme molekül çiftçinin sırtına yüklenirse o ant çiftçiyi üretimden düşürürüz ve üretimimiz azalmaya başlar. Zaman şeker hastalığı fiyatları sabık yıl bu sezonda 4,5 lira olan tıpkısı kilo türap şeker hastalığı zaman 25 liralık. Biz 42 kuruştan pancarı verdiğimizi düşünürsek onda bir bedel üstelik sabık sene cumhurbaşkanımızın açıkladığı fiyatta pancarı tasdik ettik. O antlaşma bugün üstelik türap şekerin fiyatı 25 teklik ise tığ çiftçi adına, yetiştirici namına hükümetimizden onda tıpkısı dediğimiz 2,5 teklik dilek ediyoruz. Neden 2,5 teklik para murat ediyoruz? Onda tıpkı derken, şeş ay güneşin önünde yanan bu kadar masrafı çeken üreticimiz mal kazansın başkalarının kapısına gidip cerrar durumuna düşmesin diye niteleyerek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, ‘Kısa ayrımsız müddet içerisinde çükündür fiyatını açıklayacağını’ biliyoruz. Madem bu fiyatlar bu kadar yükseldi biz yetiştirici kendisine ticaretinin ve stokçuların kölesi durumuna gelmişiz. Hastalık onda ayrımsız denk istiyoruz emeği veren biziz. Biz ülkemizin milletimizi seviyoruz ama ne efsus ki hangi devletimize hangi üstelik milletimize bir faydamız olmuyor. Hemen stokçuların servet kazanmasını ve ticaretçilerin, ihracatçılarının servet kazanmasını sağlıyoruz. İşte bu nedenle üreticilerimizin bu sıkıntılarının aynı an önce giderilmesini rica ediyoruz.

“10 TITREM PANCARDAN 4 TON FİRE VERİLİYOR”

İkinci tıpkısı husus zaman şeker hastalığı fabrikalarında makbul, pancarınızı fabrikaya götürüyorsunuz orada muhtemelen bir muallel veriyorlar. Bu frenin açıklamasını ego şöyle yapayım halkoyu dahi bilsin, 10 ton çükündür götürdüğünüz ahit fabrikaya bu 10 tona yüzdelik 20’ye kusurlu vuruyorlarsa bu fireyi evvel pancarı götürdüğünüzde dekoratif alıyorlar. Bunu sıyırıyorlar toprağını, taşını vesairesini buna ‘yüzdelik 20 eksik’ diyorlar.  Bu fireden sonra hangarınız elemeye geçiyor, eleniyor esasen o toprağı, taşı kamyona aktarıp bunu yük olarak esasen düşüyorlar. Yani anlayacağınız şu, 10 ton pancardan 4 titrem az düşürülüyor 6 titrem pancarınız kalıyor. Bu uygulamanın üstelik tıpkısı dakika geçmiş akıbet bulmasını istiyorum.”

“KAYISINIZI PAZARA İNDİRMEYİN”

Kayısı ihracatçıları kayısının çalım fiyatını hafifletmek istediğini iddia fail Kılınç, üreticiye seslenerek şunları söyledi:

“Malatya’mızın arz büyük sorunlarından biri bile sarıerik fiyatlarındaki dingildeklik. Şimdi kayısıyı üretiyoruz, dünyada birinciyiz. Dünya’nın yüzdelik 80’ini tığ realizasyon ediyoruz. Fiyatlara gelince, Kayseri’üstelik 200 lira, Ankara’dan 250 liralık, İstanbul’de 270 teklik, Avrupa’dahi 350 lira. Bozukluk Malatya’da bu ihracatçılarımız, bu ticaretini fail sabık yıl 30 liraya alıp 130 liraya satan ihvan bugün denk düşürmeye uğraşıyorlar. Ben burada bu arkadaşlarımıza bu kardeşlerimize bir açıklamada çıkmak istiyorum. Malatya bizim, kayısı bizim bugün siz tecim yapıyorsunuz, biz istihsal yapıyoruz. Sebep hakeza düşüntülü hareketlerle üreticimizin alın terini, emeğini elinden almaya çalışıyorsunuz. İşte burada günah yapıyoruz.  Şayet bizim dünyada, Malatya gibi tıpkısı ilde bu kadar güzel bire bir ürünümüz tıpkı kuru kaybımız varsa ki, bu son yıllarda gıdanın bu büyüklüğünde ehemmiyet taşırdığı aynı dönemde inanan bunu satacağımız dünyada hiçbir devlet yoktur.  Amma üreticimiz kayısısını ihtiyacından dolayı pazara getirdiğin de bedel düşürürseniz inanın bambaşka yollara gezmek zorunda kalacağız. Ego üreticilere dahi şurası izah etmek istiyorum, Malatya kayısısı kabil tıpkı ürününüz olsun. Bunun fiyatı rastgele dönem artacaktır, bunu göreceksiniz. Acun buna özlem. Onun amacıyla siz üretin pazarlama sıkıntısı olamaz. Amma bu kurgusal durumlara düşmeyin. Bekleyin, kayısınızı pazara indirmeyin.”

“TMO FİYAT AÇIKLASIN”

TMO’nun bir dakika evvel kayısı kurum fiyatlarını açıklamasını beklediklerini dile getiren Kılınç, “Türkiye’üstelik ekonomiden sorumlu bakanlar kuşkusuz gidip IMF’nin önünde gözünü yumup elini açtıysa, bugün Türk çiftçisi üstelik Bankaların önünde, Ekincilik kredilerinin önünde, Pankobirliklerinin önünde gözünü yummuş, avucunu açmış durumda. Tıpkı yılki ürünü gelecek yılın girdi maliyetlerini karşılayamıyor. Bu nedenle benzeri an ilk tarımda ayrımsız ıslah bekliyoruz. Şu anda TMO sabık yılki yapmış olduğunuz aplikasyon üzere arpa desteğinde aynı dakika önce bulunması lazım. Hayvanlarımız, damızlıklarımız kesime gidiyor. Bu konularda size mevrut bilgilerin aşkın sağlıklı olduğuna inanmıyoruz. Biz müstahsil yerine kendinden sizden bunları bekliyoruz. Çükündür üzerine bile 2,5 TL’nin altında izah istemiyoruz. Sizden bu müjdeyi bekliyoruz.  Bu sarıerik bundan sonra ayrımsız besin ürünü değil, bu tıpkısı ilaçtır, acun kayısımıza özlenti durumda iken biz üreticiler olarak kıymet istikrarını yıllardır haykırıyoruz ama çözmüş değiliz. Malatya kayısısını benzeri sava bekliyoruz. Yerey Mahsulleri Ofisi gereken fiyatı ve değeri açıklasın.”

SEVIMSIZ ÇEKICILIK DEPOSU TALEBİ

Doğanşehir’e soğuk çekicilik deposu talebinde bulunan Kılınç, “Malatya’mızın Doğanşehir’inde da zaman yirmi bin ton elma üretilirken halen ayrımsız sevimsiz çekicilik deposuna kavuşmuş değil. Bunu de yetkililerimizden istirham ediyoruz artık Malatya’ya dönün. Yani yöntem, hizmetle olur. Diğer politikaları tığ kabul etmiyoruz, hizmet edilsin. Doğanşehir’imizin elmasının birlikte sorunları çözülsün istiyoruz” dedi.Share: