Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü etkinlikleri Ahlat’ta bunaltıcı katılımla sürüyor

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü kutlamaları “1071 Sultan Alparslan Çakal Armudu Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisindeki millet bahçesinde vahim katılımla devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Okçular Vakfı marifetiyle birleştirme edilen programın ikinci gününde Çakal Armudu Budun Bahçesi’ne mevrut ziyaretçiler, illerin gelenek ve göreneklerini tanıtıcı 51 tematik çadırı dolaştı, güreş, atlı cirit ve süvari okçuluk gösterilerini takip etti.

Davul zurna eşliğinde yapılan el oyunları gösterilerini izleyen, halay çeken ziyaretçiler, stantları gezerek kadınların ürettiği el emeği göz nuru ürünleri ile tematik çadırlarda açılan hüsn-ü dalan ve ten atölyelerindeki çalışmaları inceledi.

Aileleriyle etkinliğe katılan çocuklar birlikte kendileri üzere oluşturulan alanlarda golf, futbol, basket, mangala, aşırılmış atma kabil anadan görme oyunları oynadı, dede bindi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın dinleti verdiği, temsil ekibinin eylem yaptığı alanda, yurdun dört bir yanından ve komşu ülkelerden mevrut misafirler, dönme boyu bitmeme fail etkinliklerle eğlendi.

Ziyaretçiler, ayrımlı yörelerden gelenlerin seslendirdiği türküleri dinlerken bire bir yandan bile alanın güvenliğini sağlayan polis güçleri ve jandarmanın atlı birlikleriyle ışık çektiriyor.

Bitlis Güven Müdürlüğü gidiş geliş ekiplerinin çocuklara trafik kuralları hakkında bilgilendirme yaptığı etkinliklerde, UMKE, 112 afiyet ekipleri de vatandaşlara afiyet hizmeti veriyor.

Çakal Armudu Şehremini Abdulalim Mümtaz Güdücü, AA muhabirine, Anadolu’yu sıkı özne, İslamlaştıran ve Türkleştiren kökten sürme orduyu kutlulamak üzere toplandıklarını söyledi.

Etkinliklerin mülevven geçtiğini anlatan Sürücü, “81 ilimizin temas marifetiyle insanlar koşarak gelmiş ve burada buluşmuş. Odalık Alparslan’ın çağrısına uyarcasına bütün burada. Milletimiz eş değerlerde, eş paydada buluşmanın hazzını yaşıyor. Diyarbakır, Edirne, Kars, Hakkari, Manisa, İzmir ve değişik eksiksiz iller Çakal Armudu’ta buluşmuş. Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı ile iri benzeri medeniyetin mensubuyuz. Eş değerlerimizde yegâne ayrımsız öncü, biricik yurt ve bir tane devlet şuuruyla buradayız. Allah birliğimizi sürekli kılsın. Ülkemizi seviyoruz ve tarihimizi muhafaza ediyoruz.” diye konuştu.Share: