Manisa’da ‘Agave’ heyecanı

Manisa’üstelik ‘Agave’ heyecanı

Yaklaşık 100 almanak ömründe bir posta çiçek açan çıdam otu Manisa’üstelik açtı

Mehmetçik Parkında 5 metre yüksekliğindeki çiçeği fark eden belediye işçisi İbrahim Özkan: “Heyecanlandım”

MANİSA – Dünyadaki 60-100 almanak ömründe hoppadak tıpkısı misil çiçek açan ve ‘çıdam otu’ olarak da bilinen Agave bitkisi, Manisa’nın Salihli ilçesindeki Mehmetçik Parkında çiçek açtı. Yeşillikler içindeki Agave çiçeğini ise parkta kâin şehremaneti işçisi ayırt etti.

Unesco Acun Kültür Mirası Listesi’nde bulunan ender bitki türlerinden olan ve yıllarca çiçek açmayan Agave çiçeğini Manisa’nın Salihli ilçesinde görenler ise şaştı kaldı. Asıl vatanı Ölçülü ve Cenup Amerika olan Agave bitkisinin çiçek açtığını parkta ayırt fail Salihli Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü işçisi İbrahim Özkan, son kademe sersemlik yaşadığını söyledi.

“Bizde cümbüş uyandırdı”

Düzentileme sonrası öz molası vermek amacıyla Mehmetçik Parkına geldiğini anlatan Özkan, “Arkadaşımla kardeşçe ederken yeşillikler arasında 5 metre uzunluğunda elan önce hiç karşılaşmadığım bire bir nebat gördüm. Bu köle kasırga ve zaaf uyandırdı. İnternete girerek bu bitkiyi araştırmaya başladım. Bunun çıdam çiçeği bitkisi olduğunu öğrendim. Salihli’üstelik yıllar sonraları Agave çiçeğinin çiçek açması bizde galeyan uyandırdı, hem dahi şaşkınlığa bozukluk oldu. Antrparantez Salihli’dahi hakeza tıpkısı olayın yaşanması bizleri mutlu etti.” diye niteleyerek konuştu.

Share: