Mardin’de tedavi gören depremzede öğrenciler sayrılarevi odasında dersbaşı yaptı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralanan ve Mardin’e getirilen 6 öğrenciye tedavi gördükleri hastane odasında eğitim bilimi veriliyor.

Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle yetişek-öğretime verilen aranın peşi sıra Mardin’üstelik 1188 okulda 246 bin 450 mektepli, 14 bin 300 öğretmenle dersbaşı yaptı.

Depremlerin etkilediği illerden nakil işlemi tamamlanan 529 öğrenci birlikte Mardin’deki okullarda eğitim bilimi öğretime başladı. Depremde yaralanan öğrencilerden 6’sı ise tedavilerinin sürdüğü Mardin’deki hastane odalarında fahri öğretmenlerden öğüt alıyor.

İl Milli Yetişek Müdürü Tasavvur Çipo ve Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emniyetli Duyan, okulları konuşma ederek, hareket nedeniyle kente nakilleri yapılan öğrencilerle görüştü, onlara çanta ve kırtasiye malzemesi dürü etti.

Çıpa, henüz bilahare Adıyaman’bile depremde yaralanan ve tedavisi Mardin Yetişek ve Araştırma Hastanesinde süren 1. dershane öğrencisi Elif Kübra Toprak’ı görüşme etti.

Elif Kübra ile görüşen Çipo, ziyaretin arkası sıra yaptığı açıklamada, depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara ivedi onma diledi.

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde biri temel, 3’ü ılımlı tedrisat gelmek amacıyla 4 öğrencinin, Kızıltepe ilçesinde dahi 2 öğrencinin otama gördüğünü anlatan Çipo, öğretmenlerin hastane odalarında bu çocuklara eğitim bilimi vermeye başladığını belirtti.

Çıpa, “KYK yurtlarında, otellerde, öğretmenevlerinde bile tıpkısı şekilde çocuklarımızın kayıtlarını aldık. Ekol öncesi çocuklarımız için üstelik sınıflarımızı açıyoruz. Bu konuda hastane yönetimine, İl Keyif Müdürümüze çokça teşekkür ediyorum. Bize bu desteği, bu kolaylığı sağladılar. Çocuklarımızın eğitimini aksatmadan bitmeme ettireceğiz. Tıpkı nebze de olsa yaralarını sarmaya çalışacağız.” dedi.

“Hem otama görüyor hem üstelik eğitimlerinden kavrayışsız kalmıyorlar”

Mardin Terbiye ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Kabak dahi depremin önceki gününden itibaren hastanelerinde tahminî 600 kişinin tedavi gördüğünü söyledi.

Bu yaralılardan 65’inin servislerde, 7’sinin ise korkulu bakımda tedavi gördüğünü ifade eden Yavan, “Bunların aynı kısmı dahi bala hastalarımızdı. Çocuklarımızın tedavilerinin uzaması cihetiyle Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile sayrılarevi odalarını sınıfa dönüştürdük. Çocuklarımız hem otama görüyor hem bile eğitimlerinden mankafa kalmıyorlar.” diyerek konuştu.

Share: