Mardin’de “TRC3 Bölgesi 2024-2028 Nahiye Planı Çalıştayı” yapıldı

Mardin’de Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) eliyle Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan “TRC3 bölgesi 2024-2028 Havza Planı Çalıştayı” yapıldı.

5 yılı havi toprak planı çalıştayı, Mardin’deki kamu çekicilik ve kuruluşları, üniversite, sivil topluluk kuruluşları ve hür teşebbüs temsilcilerinin katılımıyla kent merkezinde bir otelde gerçekleştirildi.

Çalıştayda konuşan DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, havza planının bölge ile ilgilendiren aynı kez haritası ve delil olacağını belirtti.

Nahiye planının Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsadığını kaydeden Alanlı, planın önce kısmını oluşturan bölgenin potansiyeli, eksiklikleri ve aksaklıklarının neler olduğu üstüne benzeri çalıştay yaptıklarını söyledi.

Alanlı, çalıştayda, bulunan mesail belirleme edildikten bilahare katılımcıların dahi fikirlerini alıp önerilecek çözümlerle gelişme stratejilerinin 5 almanak süre zarfında ortaya konulacağını ifade etti.

Bölgede turizm ve tarımın öne çıktığına işaret eden Alanlı, şunları kaydetti:

“3 laf üzerinde çalışıyoruz. Sanayi, turizm ve ekincilik. Hedefler çerçevesinde uygulamaya çevrilmiş tedbirleri ortaya koymuş olacağız. Nahiye planının devletimizin hele ulusal kalkınma planları ile bütünleşmiş ve ilintili olmasını sağlıyoruz. Türkiye’de bütünün tıpkısı parçası yerine birbirleriyle koordineli müteharrik aynı hile sistemini ortaya koymuş oluyoruz.”Share: