“Medeniyetlerin beşiği” İznik’te Dünya Göçer Oyunları heyecanı başlıyor

Bursa’nın İznik ilçesinde yarın başlayacak 4. Acun Göçer Oyunları üzere hazırlanan alanda çalışmalar tamamlandı.

Roma, Selçuki ve Osmanlı uygarlıklarına sülale sahipliği fail İznik’te, Kovid-19 salgını nedeniyle iki sene ertelemenin ardından Türk dünyası için iri öneme eş Göçebe Oyunları heyecanı yaşanacak.

Türk Devletler Teşkilatı üyesi devletlerin başkanları düzeyinde kararlaştırılan dünyanın sunma iri anadan görme spor organizasyonu, 29 Ilkgüz-2 Ekim’birlikte hem sportif hem kültürel hem bile sanatsal yönüyle Türk dünyasını ağırlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın beraberinde murahhas ülkelerden dal düzey temsilcilerin düzlük alması beklenen küşat programı ferda akşam ezanı gerçekleştirilecek.

Toplam 102 ülkeden 3 bini aşkın sporcu, İznik Gölü’nün kenarına kurulan binlerce metrekarelik alanda savaşım edecek.

Atlı oyunlardan ulusal güreşlere, okçuluktan gastronomiye, geleneksel sanatlardan hayalet sanatlarına, bala baziçe alanlarından etno pazara ayrımlı etkinliklerin yapılacağı tertip, dünyanın ciharıyek yanından halkların kültürel ve tarihi mirasını korumayı, kültürlerarası iletişimi, hukuk ve uyumu güçlendirmeyi hedefliyor.

“Herkesin gelmesini, bu değerleri ve güzellikleri görmesini istiyoruz”

Acun Göçebe Oyunları Organize Komitesi ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Kağan Ocakçı, AA muhabirine, hazırlıkları tamamladıklarını, koreografi ekiplerinin sonuç çalışmalarını yaptığını söyledi.

Bursa’ya ve İznik’e yakışır görkemli tıpkısı açılış gerçekleştireceklerini tamlayan Kazancı, aktiflik süresince, dünyada kaybolmaya yüz tutmuş spor faaliyetlerinden el sanatlarına, gastronomi kültürüne büyüklüğünde birçok unsuru konuklara sunacaklarını dile getirdi.

İznik Gölü kıyısında Çakırca girişi bölgesinden Elbeyli girişine büyüklüğünde 473 bin metrekare düzlük hazırladıklarını anlatan Ocakçı, şöyle konuştu:

“Herkesin gelmesini, bu değerleri ve güzellikleri görmesini istiyoruz. Ayrı benzeri coşku yaşıyoruz. Bu alanda öyle bir planlama yaptık ki buraya ati misafirlerimiz bilcümle bu değerleri fena hâlde bire bir şekilde, iyice ara geçirerek, sıkılmadan deneyimlesin görsün, icabında tatsın ve buradan anca ayrılsın. İçeride 3 anne branş olarak spor ve bunların ast kırılımları var. Bunlarla müntesip olarak geleneksel oyunların olimpiyatları namına adlandırdığımız göçer oyunları gerçekleşecek. Hepsi davranış zevki olan oyunlar. Halk sanatlarımızı, Bursa’nın pir mutfağını tanıtacağız. Alanda kıl çadırlarından tutun görsel zevki olan herhangi bir öz buraya olacak. Çocuklarımız çok iyicene vakit geçirecek, atlara binecekler. 45’e mümasil sokak oyunu olacak, onları oynayacaklar. Türkiye’nin, Bursa’nın ve İznik’in misafirperverliğini ve hep değerlerini yeryüzü pir şekilde sunmaya çalışacağız. Bunları dahi çok mebzul tıpkı şekilde yapacağımıza inanıyorum.”

Share: