Mehmet Büyükekşi: “Eksiksiz veriler, sistemimizin akıllıcasına yolda çalışmaya başladığını gösteriyor”

Türkiye Ayak Topu Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükeşki, MHK Ağustos Kocaoğlan Eğitim Bilimi Semineri’nde yaptığı açıklamada, “Yekpare veriler, sistemimizin akilane yolda çalışmaya başladığını gösteriyor” dedi.

Merkez Yargıcı Kurulu aracılığıyla planlı MHK Ağustos Kocaoğlan Eğitim Semineri, TFF’nin Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Terbiye Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Seminerin küşat törenine Türkiye Futbol Federasyon Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Başbuğ Vekilleri Murat Aksu, Yusuf Günay ve Sert Orhan, Yönetim ve İcra Oturmuş Üyeleri Müslüm Özmen ve Mehabetli Düşmez, Genel Yazman Fehamet Kardaş, MHK Başkanı Sabri Polat, MHK Danışmanı Hugh Dallas, MHK Üyeleri, Süper Tabur Hakemleri ve Videoteyp Havari Hakemleri katıldı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Spor Popo Süper Klasman’da evvel iki haftanın değerlendirildiği seminerde yaptığı küşat konuşmasına 2022-23 ayak topu sezonunun Türk futbolunun tekmil paydaşlarına görklü olmasını istek ederek önceden, “Cemi sporcularımıza ve hakemlerimize dosdoğru ve muvaffakiyetli benzeri sezon diliyorum. Zaman MHK başkanımız sayın Sabri Polat ve UEFA yargıcı yerleşmiş başkan yardımcısı bire bir zamanda TFF’nin eskimemiş MHK Danışmanı Hugh Dallas ile birlikte önemli benzeri seminerimizi imar etmek amacıyla burada toplam bulunuyoruz” dedi.

“Hugh Dallas büyük gelgel duyduğumuz aynı futbol adamı”

Ayak Topu Federasyonu’nun bakir MHK Danışmanı Sayın Hugh Dallas’ın Bolu’dahi gerçekleştirilen önce hakem yetişek seminerine rahatsızlığı nedeniyle engin bağlantı ile katılmak zorunda kaldığını hatırlatan Mehmet Büyükekşi, “Bu vesileyle kendisine benzeri kere daha önceki olsun dileklerimi iletiyor ve aramıza adamakıllı geldiniz diyorum” dedi.

TFF’nin bakir MHK Danışmanı ve eğitmeni Hugh Dallas’ın Bolu’bile gerçekleştirilen önceki seminere rahatsızlığı zımnında alarga angajman ile akmak zorunda kaldığını hatırlatan Büyükekşi, “Zaman aramızda namına tıpkısı kez elan berceste geldiniz diyorum. Hugh Dallas küresel futbol dünyasında kebir bire bir yeri olan ve danışmanımız olmasından dahi balaban çekicilik duyduğumuz tıpkısı futbol adamı” ifadelerini kullandı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi sözlerini şöyle sürdürdü: “Birkaç kamu ile onu sizlere tanıtmak istiyorum. Hugh Dallas 1988 yılında o zamanki Yürek Galipleri Kupası’nda ilk uluslararası maçını yönetmiş, serencam paye makro ayrımsız hakem eğitmeni. Sonrasında 1996 yılında ABD’da gerçekleştirilen 1996 Yaz Olimpiyatları’yla başlayarak 1998 ve 2002 Dünya Kupaları ve 2000 yılı Avrupa Şampiyonası gibi futbolun toptan anlamda en üst düzey seviyedeki organizasyonlarında başarıyla hakemlik yapmıştır. Kendisi etken ayak topu hakemliğini bıraktıktan sonraları de UEFA Yargıcı Komitelerinde görev alarak Avrupa futbolunun en üst merciinde şanlı roller üstlenmiştir. “2019 yılından bu yana bile UEFA Hakem Komitesi Başkan yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Ben İngilizce ona, “Welcome to are family Hugh” diye gene buradan, onun dilinden seslemek istiyorum.”

“Halihazırda çalışan bu dizge bugünden yarına hep daha gani olacak”

Lazım namzetlik döneminde gerekse göreve geldikleri önceki günden bu yana TFF olarak ana amaçlarından birinin Süper Klasman işaret değerini yukarıya asmak, sahadaki futbolun ve Fair-Play’in konuşulduğu, izleyenlerin tabiat aldığı bire bir futbol atmosferi rekzetmek için yola çıktıklarını belirterek, “Bunu gerçekleştirmek ortamında futbolun sunma koskocaman unsurlarından biri hakemlerimizle ilişik düzenlemeleri iyileştirme ve ihya çalışmalarıyla işe başladık. Vaadimiz aklık çalışan, akıllardaki soru işaretlerini kaldıracak, futbolseverlerin güvenini kazanacak, itiraz edenlerin birlikte güven edecek aynı tümce kurmaktı. Bunun içinde yargıcı hem öz tecrübemiz hem da parçalanmamış paydaşlarımızın katkılarıyla kaliteli ve sürdürülebilir tıpkısı ayak topu standardı kurmak için kolları sıvadık. Halihazırda çalışan bu bütün bugünden yarına bilcümle daha ongun olacak. Bu bir süreç ve hepimizin sabrına gerekseme var amma çok yakında zaman ağız dalaşı konusu olan birçok şey ölçülebilir, ispatlanabilir… Zaman yapılan veriler yardımıyla ortadan kalkacak her şey çok yalınlık, anlaşılır ve asetat olacak. Sonunda hepimiz futbolun güzelliklerinin haddinden fazla elan çok hakem hatalarının birlikte çok elan az konuşulduğu bir ortamı yakalamış olacağız” diye konuştu.

“Kayran ve VAR hakemlerimizi birbirinden ayırdık”

Federasyon kendisine yaptıkları genişlik kebir iyileştirmelerden birinin VAR ile ilişkin olduğunu kaydeden Büyükekşi, “Biliyorsunuz, dünyadaki yer iyi altyapılarından birine sahip olduğumuz VAR, beceri olanaklarımızı bile bu sene daha birlikte güçlendirdik. Meydan ve VAR hakemlerimizi birbirinden ayırdık. Hakem VAR iletişimini arsıulusal VAR protokolünde belirtildiği kabilinden minimal düzeye indirip hoppadak fayda odaklı diyaloğa dönüştürdük. Böylecene asgari müdahale maksimal yarar diyebileceğimiz yapı tasarladık” ifadelerini kullandı.

“Sayısal nasıp sistemimizi hayata geçirdik”

Kurmaya çalıştıkları yapının ligin önce 2 haftasında faziletkâr tıpkısı gürlük ile işlemesinin üstelik akıllıca yolda olduklarının yeryüzü adamakıllı kanıtı olduğunun altını çizen TFF Başkanı Büyükekşi sözlerini söyle sürdürdü:

“Özge yandan yargıcı atamalarını zatî inisiyatiflerin sırf dışına çıkaran sayısal atama sistemimizi hayata geçirdik. Ligin evvel haftasında bu yana tamam hakem atamalarımız sayısal müşahit raporlarının sisteme girilmesine istinaden algoritmanın yaptığı istimara neticesinde gerçekleştiriliyor. Yargıcı atamaları federasyonumuzda ya üstelik MHK’bile kâin kişilerin inisiyatifleriyle değil, sayısal sistem tarafından algoritmatik değerlendirmelere göre gerçekleşiyor. Altını çizmek istiyorum. Ferdî nasıp yapılmıyor, algoritmatik adına yapılıyor bu atamalar. Bunu kamuoyu tarafından kesinlikle akıllıca kendisine bilinmesini istiyoruz. ‘Şu hakemi istiyoruz, namevcut bu hakemi istemiyoruz’ şeklindeki çağrılar bizde banko karşılık bulmaz rüfeka. Hakeza tıpkı özdek yok. Bizim sistemimiz bunlara müsaade vermiyor. Sistemin tamam matlup düzeyde çalışması amacıyla olabilir olduğu büyüklüğünde haddinden fazla veriye ihtiyacımız var. imdi maç oynandıkça, daha çok analiz benzer olacak elan çok elimizde big veri dediğimiz malumat olacak.”

“Bu güzel sisteme biraz antlaşma tanımanızı ve güvenmenizi rica ediyorum”

Elan ligde 2. haftanın geride kaldığını hatırlatan Mehmet Büyükekşi, “Bu güzelce sisteme az buçuk ant tanımanızı ve güvenmenizi sizlerden rica ediyorum. Futbolun geleceği üzere çok koca tıpkı hamle atıyoruz. Herkesin desteğine ve sabrına ihtiyacımız var. Ayrıca sistemin gelişimine herhangi bir açıdan doldurmak için İstanbul Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladık. Hakemlerimiz üzere kişilik değerlendirme ve yetenek ihya programlarını başlattık. Hakemlerimizin Bolu’da yapılan testlerinin sonuçlarını darülfünun hocalarımız ile birlikte değerlendiriyoruz. Bu sonuçlar üzerinden hakemlerimizin performanslarını en son düzeye hissetmek üzere bireysel eğitimlere bile bilcümle bu arada başlıyoruz. Hakemlerimizin bireysel gelişmelerine bu yolla yardım sağlarken tıpkısı yandan üstelik yetenekleri dünyaca malum ve şu anda aramızda b ulunan Hugh Dallas kadar çokça deneyimli isimlerle detaylı soluklu işbirliklerini yapıyoruz. Cümle bunlarla gelişigüzel Süper Loda hakem havuzumuzu genişletmek amacıyla da bakir ayrımsız faaliyet başlattık. Buna bakarak 1. öbek hakemlerimizden sayısal hakem nasıp sisteminde uyguladığımız kriterlerimize uyan hakemleriz bile önümüzdeki günlerde Süper Tabur listemize karışma gelmek istiyoruz” dedi.

“Hakemlerin değişmeyen kalitesini çoğaltmak, hakemlerin değil, oyunun konuşulduğu benzeri futbol bina etmek için bu haddinden fazla yönlü çalışmaları yürütürken cümle kulüp başkanlarının, yöneticilerden, maharet direktörlerden ve futbolculardan hakemlerimizle ilişik açıklamalarında zihniyet ve elan iri ayrımsız tenkit lisanı ve çıdam istek ediyorum” diyen Büyükekşi, “Rüfeka sabır. Zira bu sürecin sonunda hepimiz halk ele verirsek çok elan ongun tıpkısı futbol performansı alay malay yaşayacağız.” şeklinde konuştu.

“Süper Tomar’in ayraç değerini artırmalıyız”

Süper Küme’in işaret değerini mutlak artırmalarını gerektiğinin altını çizerek, “Bunun süresince oyunumuzun kalitesini yukarıya akıllıcasına taşımamız gerekiyor. Geçtiğimiz 2 haftanın takat sınırı değerlendirmesi az buçuk sonraları sizlerle gelişigüzel burada yapacağız. Ben hakemlerimize haddinden fazla teşekkür ediyorum. Hakemlerin eğitim bilimi seminerinden kalburüstü çıkmasını istiyoruz. Biz sizlere güveniyoruz, sizler birlikte bize güvenin. Hakemlerimizin bu konudaki performansı bizim açımızdan çok yüce” diyerek konuştu.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Süper Küme’in 4. haftasından itibaren MHK Başkanvekili Tasavvur Ilgaz ile MHK Hakem Danışmanı Hugh Dallas’ın, seçkin hafta salı haset yayıncı kuruluşla belirlenen tıpkısı saatte haftanın yargıcı performanslarını görüntülü namına değerlendireceklerini belirtti.

Seminerde ayrıca TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yanında MHK Başkan Vekili Tasavvur Ilgaz ve MHK Yargıcı Danışmanı Hugh Dallas, matbuat mensuplarına yargıcı performansı ve yapılan çalışmalarla ait bilgi verdi – İSTANBULShare: