Mehmet Göker’den İş Terk Eylemi Işleyen Öğretmenlere Bindi: “Sınav Sisteminde Tutunmak, Eğitim Bilimi ve İş Barışını Bozmaya Müteveccih Aynı Etap”

MUHAMMET FATİH BAŞCI

CHP Burdur Saylav Mehmet Göker, Burdur’da iş bırakma eylemi fail öğretmenlere bindi verdi. Göker, “Mevcut hükümetin getirmiş olduğu imtihan sistemiyle aynı işi işleyen öğretmenler arasında maaş farkı oluşacağı ve say barışını bozacağı aşikarken bunda göğüslemek eğitim bilimi ve gelişim barışını bozmaya yönelik bir etap” dedi.

Mehmet Göker, Öğretmenlik Çığır Kanunu ve bu kanunla getirilen kariyer basamakları sistemine tepki kendisine bugün hareket bırakma eylemi eden Eğitim Bilimi İş Burdur Şubesi’ni mülakat etti. Öğretmenlerin eylemini desteklediğini belirten Göker, şunları söyledi:

“Öğretmenlerimiz, toplumsal haklarındaki çökme zımnında aksiyon tevdi eylemindeler. Bu eylemi içtenlikle ve candan destekliyorum. Zira kâin hükümetin getirmiş olduğu imtihan sistemiyle ayrımsız işi fail öğretmenler ortada aylık farkı oluşacağı ve düzentileme barışını bozacağı aşikarken bunda diretmeyi, eğitim ve gelişim barışını bozmaya yönelik aynı adım kendisine değerlendiriyorlar. Bu yasanın, bu sınavın hoşgörüsüz çekilmesini istiyorlar. Antrparantez günümüz kazançlı şartları içerisinde aldıkları maaşların hepimiz farkındayız. Bununla öğrenciye terbiye değil, zat ailelerini nasıl geçindireceklerinin derdine sakıt vaziyetteler. Bu konuda üstelik çözüm önerilerini ve taleplerini dile getirebilmek için seslerine ses olmak namına biz birlikte buradayız.

“SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER ÖZEL OKULLARIN HEGOMANYASI ALTINA GİRMİŞ”

Tıpkı farklı konu ise kontratlı öğretmenler ağız ağıza özel okulların hegemonyası altına girmiş ve sorumluluk altında. Çok haddinden fazla bağan ücretlerle çalıştırılan öğretmenlerimize bir an geçmiş kadro verilmesi ve bu öğretmenlerimizin birlikte bu sömürü düzeninden kurtulmasını istiyorlar. Kim talepleri ekonomik değil, sosyal anlamda akreditasyon ve yapabildikleri mesleği ağız ağıza öğrenciler amacıyla fayrap etmek hesabına bu mücadeleyi veriyorlar. Vermiş oldukları mücadeleyi kutluyor, kendilerine başarılar diliyorum.”

Share: