Merhametsiz atılmış bertaraf tesisinde hem hayatiyet hem ürün üretiliyor

Düzce’dahi şehremaneti tarafından kurulan Imansız Atılmış Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Tesisinde hareketlilik üretimini birlikte meyve üstelik yetiştiriliyor.

Merkeze merbut Hecinler köyünde 18 kamer önceki, kentte yıllardır yabani çöp depolanmasının önüne sarkıtmak ve elde edilecek enerjiyle mevki ekonomisine katkı hatırlamak için Dinsiz Atılan Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Tesisi kuruldu.

Deneme çalışmalarının peşi sıra 9 ay ilk atıkların idraksiz dönüşümünden enerji elde edilmeye başlanan tesis, depolanabilir atılan miktarının azaltılmasına ulama sağlıyor.

Günlük 300 ton evsel atıktan yapılan organik ayrıştırma neticesinde üretilen 1,8 megavat/saat elektrikle 9 ayda 5 bin 20 haneye yetecek erke elde edildi.

Tesiste, antrparantez atık ısıdan ve mayalanma çıktısı atıklardan üretilen gübreler kullanılarak 500 metrekarelik alanda oluşturulan serada çilek yetiştiriliyor.

Serada ilk etapta 6 bin çilek fidesi dikilerek, kısa sürede verim elde edildi. Çileklerin satışından sağlanacak dirimsel ise tesiste domates, budala, biber kabil sebzelerin üretimi için kurulacak seraların altyapı çalışmalarına aktarılıyor.

“Tesisimizin girdisi gübür, çıktısı faaliyet ve tezek”

Düzce Belediye Reisi Faruk Özlü, AA muhabirine, tesiste acımasız atıkların uzvi ve inorganik yerine ayrıştırıldığını söyledi.

Kentte atıkların yüzde 59 oranında örgensel çöplerden oluştuğunu aktaran Özlü, “Çöplerimizi cellat atık fermantasyon tankına gönderiyoruz. Yaklaşık 21 günde 55 derece sıcaklıkta iş gerçekleştiriliyor. Ardından bataklık gazı gazı çıkıyor. Gazı bire bir palavra içerisinde topluyoruz ve cıvıltı elde ediyoruz. Tesisimiz hibrit tıpkısı dizge, çatısında devir panelleri var. Hoppadak çöpten değil, zaman enerjisinden de zindelik elde ediyoruz.” diye konuştu.

Özlü, TÜBİTAK ile de ayrımsız mücahede gerçekleştirdiklerini aktararak, şöyle bitmeme etti:

“Elektrik ürettiğimiz organik atıklardan organomineral tezek elde ediyoruz. Tesisimiz ağız ağıza rate atılmış mantığıyla kurulmuş tıpkı tesistir. Tesisimizin girdisi yararsız, çıktısı hayatiyet, organomineral gübre, atıktan türetilmiş yakıt ve geri dönüşüme revan malzemeler gelmek için tamamen gabi kazandırılan ürünlerden oluşuyor. Tesisimizin etrafında peyzaj çalışması yaptık. Lavantalar ektik. Tesisimizin çevresi lavanta bahçesi kabilinden oldu.”

Tesiste atıklardan elde ettikleri tezek kullanılarak oluşturdukları seradan bahseden Özlü, “Çöpten yetiştirdiğimiz gübrelerle sera içerisinde çilek ve dağ çileği yetiştiriyoruz. Bölgenin muhteşem ürünlerinden biberli çileğine ehemmiyet vereceğiz.” dedi.

Özlü, Günindi Karadeniz Bölgesi’nin en modern ve genişlik bozulmamış merhametsiz atılmış ayrıştırma ve işleme tesisine erbap olduklarını söyleyerek, “Düzce’nin çöpleri yabanıl depolama alanlarına değil, ayrıştırma merkezine gidiyor. İlçelerimizden gelen gâvur atıklara ise aktarmadan ayrımsız ambarlama alanı kurduk. Burada biriken atıkları topluca ayrıştırma merkezine getiriyoruz. Tıbbi atılmış tesisi da kurduk. Düzce’nin evsel ve merhametsiz atılmış yararsız sorununu önümüzdeki 50 sene amacıyla kökünden çözmüş olduk.” ifadelerini kullandı.

Share: