Merhum babasının hayalini gerçekleştirdi

Rahmetlik babasının hayalini gerçekleştirdi

Kütahyalı ünlü çini ustası Sıtkı Olçar’ın kızı Bağırma Olçar, Türkiye’nin yer nazik lavanta bahçesi amacıyla geçmiş adımı attı

KÜTAHYA – Kütahya’da, rahmetlik babası fayans ustası Sıtkı Olçar’ın hayalini gerçeğe dönüştüren Nara Olçar, Sofça köyünde Türkiye’nin bildirme iri lavanta bahçesi için önceki adımı attı.

Kütahya- Eskişehir yolu üzerindeki Porsuk Barajı kenarında babasından kalan topraklarda, babasının hayallerini gerçeğe muhavvil Olçar, Lavanta Bahçesi için 21 dönümlük alana dikim işlemlerini gerçekleştirdi. Babası gibi kendisi da çini sanatçısı olan Haykırı Olçar, “Ego 11 yıldır elimden geldiğince bu ocağın bacasını tüttürüp onun gerçekleştirmeye ömrünün yetmediği projelerine zat hayallerimi üstelik katarak yaşatmaya çalışıyorum” dedi.

Olçar, “Bildiğiniz gibi, bura rahmetlik babam Sıtkı Usta’nın 35 yıllık evi, atölyesi, ocağı. Ben da 11 yıldır elimden geldiğince bu ocağın bacasını tüttürüp onun gerçekleştirmeye ömrünün yetmediği projelerine özlük hayallerimi üstelik katarak yaşatmaya çalışıyorum. Bugün köyden ablalarımız ile lavanta ekimi gerçekleştiriyoruz. Burada iri bir bankanın da desteği ile gelişigüzel büyük aynı projeye başladık. Mutfak sanatları müzesi kayran alıyor projemizde. Burada Kütahya çinisinin birlikte kaybolmaya yüz tutmuş reçetelerimiz ve yerel yemeklerimiz sergilenecek. Son Teşrin birlikte ektiğimiz lavantalarımız Mayıs-Haziran ayında inşallah çiçeklerini anahtar. Bire Bir zamanda buraya aş damı sanatları merkezimizi kurduk yılbaşına kadar faaliyete geçmesini planlıyoruz. Kütahya’nın çinisinin birlikte eskimeyen domestik kemirmek reçetelerinden tatlar sunacağız. Lavanta tarlaları Isparta Burdur Afyon ve Bilecik bölgelerinde çok makro. ‘Sıtkı lavanta projesi’ Türkiye’nin arz kuvvetli Lavanta köyü olmaya aday. İçerisinde tıbbi hoş kokulu bitki Merkezi, ATV yolları, serası, Tıny houseları, çerge kamp alanları ve karavan otopark alanları ile kişi enerjisini üreten çevre dostu Kütahya’nın Turizm üstüne çehresine büyük şımarıklık katacak bir organizasyon olacaktır. Şuan çevremizde ki bir nice ülke turizm ve lansman konusunda bu modadan yararlanıyor. Resmi gazete de yayınlanan izinler ile ormanlara ve milli parklara bu tesisler kuruluyor. Ben da benzeri eş müteşebbis namına bir bankanın desteğiyle tarıma yöneldim. Bundan 3 kamer sonra burayı çokça değişik göreceksiniz. 21 dönüm alana kurmaya başladığımız bahçemiz saf elektrik stüdyosu olacak inşallah” diyerek konuştu.

Share: