Merkez’in Faiz Kararına Tepkiler: “Tcmb Bundan Sonra Yoldan Imdi”

Eşkal Bankası (TCMB) yüzde 13 olan siyaset faizini yüzdelik 12’ye indirdi. Ekonomistler faiz indirimi kararını eleştirdi. Muzlim Eğilmez, “Güler misin, ağlar mısın?” derken Atilla Yeşilada, “TCMB çıktı yoldan daha çok” yorumunu yaptı.

Ekonomistler Garaz Gürses, Saklayarak Eğilmez, Atilla Yeşilada, Dik Karatepe, Dünya Inhina Zelyut ve Saz Şairi Bingöl Forma Bankası’nın siyaset faizini yüzdelik 12’ye inzal kararını eleştirdi. Yapılan yorumlar şöyle:

“ÇOKÇA YAZIK”

Erek Gürses: “Haddinden Fazla eyvah; özlük parasını gömen tıpkı şekil bankası eksantrik yerde bulunmayan…”

“GÜLER MİSİN, AĞLAR MISIN?”

Mahrem Eğilmez: “Enflasyonun artmaya devam ettiği ülkede format bankası ürem indiriyor ve kâh yorumcular gerekçeye bakalım diyorlar. Güler misin ağlar mısın?”

“TCMB ARTIK YOLDAN ÇIKTI”

Atilla Yeşilada: “TCMB bundan sonra yoldan daha çok.  100 baz puan henüz ürem indirimi, ben Dünya’dahi değil, Mars’ta yaşıyorum gelmek.”

“ALSANA MALİYET İNDİRİMİ”

Yalman Karatepe: “Krediye erişimin dokunaklı şekilde zorlaştırıldığı bu dönemde yapılan faiz indiriminin yegâne tıpkısı açıklaması benzer: Bankalara ve nedeniyle banka hisselerine destek olmak. Başka açıklaması gayrimümkün. Ürem indirimi ile; bankaların MB’den borçlanma maliyeti düşecek. KKM faiz oranları düşecek, çünkü siyaset faizi pozitif 3 nokta limiti var. Alsana maliyet indirimi ve kar söylemek üzere büyük fırsat.”

“HANGİ FAİZE KARŞIYIZ MECMU OLARAK”

Ozan Bingöl: “Hat Bankasının faizi yüzdelik 13’ten yüzde 12’ye düşürdüğü ayrımsız ortamda; Vatandaşın Devlete olan borcuna meri gecikme faizi yüzde 30. vatandaşın Devletten olan alacağına muteber nema ise yüzdelik 9. Demin biz hangi faize karşıyız tamlik kendisine?”

“SISTEM EMİN OLSUN BUNLAR İYİ GÜNLER”

Dünya Devrim Zelyut: “AKP’nin taktikleri: Bakın faizi zahir indirdik, seçimde bize görüş verin enflasyonu üstelik hakeza indirelim… Bu taktiğe kanıp düşünce veren çıkar mı? AKP, TCMB’yi kullanarak kâmilen seçimlerde kullanacağı benzeri söylem amacıyla sıska ve enflasyonu patlattı, ama sistem emniyetli olsun bunlar ongun eyyam!”

Share: