Mersin Ağacı Teknopark’ta deprem bölgesinden gelenlere 1 yıl ücretsiz meydan sağlanacak

Mersin Ağacı Teknopark Umumi Müdürü İhsan Gültekin, yer sarsıntısı bölgelerindeki teknoparklarda hareketlilik gösteren girişimcilere kapılarını açtıklarını belirterek, “Bu bölgelerden Mersin Ağacı Teknopark’a yayımlanmak isteyen girişimcilere, Mersin Ağacı Teknopark Ortak Iş Alanında 1 sene ücretsiz meydan sağlayacağız” dedi.

Gültekin, Mersin’in, Kahramanmaraş merkezli yaşanan hareket afeti sonrası bulunan durumu ve Sazak Teknopark adına iyilik sürecinde yürüttükleri çalışmaları değerlendirdi. Ülkece dokunaklı zayiat verilen yıkmacı felaketin peşi sıra yoğun bir dokunaklı yaşandığına dikkat çeken Gültekin, “Mersin, afetin önce saatlerinden itibaren tamam imkanlarını kapasitesinin üstünde kullanarak bölgeye müzaheret göndermenin yanı sıra, depremden etkilenen yurttaşlarımıza kapılarını açtı. Mersin halkı, yerli ve merkezi idare, sivil topluluk kuruluşları yaraların sarılması için adeta seferber oldu. Yardımlar tabiatıyla hala bitmeme ediyor, etmeli. bununla birlikte itidalli ve teferruatlı vadeli çözümlere de ihtiyacımız var. Mersin Teknopark adına biz da üzerimize düşen görevi ayırmak amacıyla hız ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Teknolojik çözümler üretmeye çalışıyoruz”

Teknoparkların, munzam kızıl üretimin merkezleri olması cihetiyle bu zümre afetlere kısa sürede teknolojik çözümlerin üretilebilmesi için haddinden fazla kebir kurumlar olduğunu belirten Gültekin, “Yer Sarsıntısı erken ihtar sistemleri, zar arkası insiyak görüntüleme sistemi kabilinden kıyamet sırasında ve sonrasında dirimlik değere ehil metin haddinden fazla domestik uygulayım bilimi teknopark firmaları yoluyla geliştiriliyor. Bu süreçte Türkiye’deki birlik teknoparklar makas teması ve tesanüt ortamında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Uygulayım Bilimi Geliştirme Bölgeleri Derneği ile yaptığımız toplantılarda kıyamet sonrası yaşanan sorun ve ihtiyaçlar üzere tesanüt içre bütün alay malay çözüm geliştirmeye çalışıyoruz” diyerek konuştu.

Sazak Teknopark namına bugüne büyüklüğünde girişimcilerin güçlendirilmesine müteveccih projeler ürettiklerini kaydeden Gültekin, “Sarsıntı öncesi planladığımız proje faaliyetlerini düzeltmek durumunda kaldık ama tek durmadık. Acılarımızı yaşarken ve yaralarımızı sararken çalışmaya devam etmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Zira özellikle depremden etkilenenler başlamak için, girişimcilerin ayakta kalmaları, ürettikleri ürünler ile apayrı insanlara arkalama edebilmeleri yapılan bu çalışmalara mecbur. Konfedere Milletler Arsıulusal Himmet Örgütü ile gelişim birliğinde yürüttüğümüz ‘Hayata Fırsat Projesi’ çerçevesinde Sazak ve Adana’da hareketlilik gösteren bütün 37 girişimcimize 100 bin TL bağış verdik. Alelhusus yaşadığımız bu balaban kıran sonrası sunulan hibeler bölgede tüvana girişimcilerin varlıklarını sürdürebilmeleri için hayati ehemmiyet taşıyor” şeklinde konuştu.

“1 sene ücretsiz yer sağlanacak”

Yaşanan depremin ardından önümüzdeki dönemlerde yürütecekleri projeler amacıyla aynı öncelik alanı elan eklediklerini vurgulayan Gültekin, şöyle devam etti; “Bundan ahir süreçte Mersin’e hicret etmek zorunda mütezayit depremzede yurttaşlarımızın gelişim kurabilmeleri ve istihdama katılabilmelerine yönelik kullanılmamış projeler üstünde çalışıyoruz. Antrparantez Mersin Teknopark adına sarsıntı bölgelerindeki teknoparklarda elektrik gösteren girişimcilere kapılarımızı açıyoruz. Bu bölgelerden Mersin Teknopark’a yok olmak isteyen girişimcilere, Mersin Teknopark Ortak Faaliyet Alanında 1 sene ücretsiz düzlük sağlayacağız.” – MERSİN

Share: