Mersin’de 164 bin 845 depremzede misafir ediliyor

Mersin Ağacı Valisi Uca Hamza Güreşçi, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinin peşi sıra bölgeye bildirme andıran mülk konumundaki Mersin’deki hastanelere 23 bin 294 çorlu afetzedenin getirildiğini belirterek, “Ayrıca lüzumlu evlerde mütezayit lüzum gayrı yetersiz ve bire bir yerlerde kalanlarla gelişigüzel mecmu 164 bin 845 afetzede şu anda resmi kayıtlarımıza göre ilimizde barınıyor” dedi.

Mersin Valisi Ulu Hamza Pehlivan, Valilik binasında düzenlediği toplantıda, 6 Şubat’ta meydana mevrut ve 11 ili etkileyen depremin Mersin’dahi dahi yakından hissedildiğini söyledi. Deprem sonrası ilişkin birimlerce memleket genelinde acul benzeri tarama yapıldığı bilgisini veren Pehlivan, değme can ve dünyalık kaybının olmadığının tayin edildiğini belirtti. Arkası Sıra İçişleri Bakanlığı talimatı ile depremden genişlik çok etkilenen illerden biri olan Hatay’bile görevlendirildiğini ifade fail Güreşçi, 28 Şubat bakımından oradaki görevini tamamlayarak Mersin Ağacı’e döndüğünü söyledi.

Bölgede bayağı haddinden fazla nazik tıpkısı tabii afetin meydana geldiğini ve bunun defa açtığı büyük teessürat ve ıstırapların yaşandığını vurgulayan Güreşçi, “Hakeza nazik bir depremi elbette kim nazik aynı tesanüt ile ilişki ve muadele içerisinde, kenetlenerek yermek türlü. Bu kenetlenmeyi birlikte göstererek inşallah bu afetin yaralarını saracağız” diye niteleyerek konuştu.

“Mersin’e 23 bin 294 gaileli afetzede getirildi”

Devletin bütün kurumlarının evvel andan itibaren milletiyle alay malay kenetlenerek yaraların sarılması için çabalama gösterdiğini dile getiren Pehlivan, Sazak’den dahi sarsıntı bölgesine bin 806 çevirgeç ve 3 bin 922 personel gönderilerek çalışmalara bindi sağlandığı bilgisini verdi. Güreşçi, bunun dışında 581 tır ayni yardım ve 45 bin litre akaryakıt gönderildiğini kaydetti. Mersin’in hareket bölgesine yer mümasil el olması dolayısıyla özellikle yaralıların buraya sevkiyatı konusunda da adeta tıpkı köken haline geldiğini belirten Vali Pehlivan, “Depremden etkilenen illerden ilimize bugüne kadar toplamda 23 bin 294 yaralı afetzede mevrut. ve bizim sağlık birimlerimizden, hastanelerimizden bakım almıştır. Bunların 21 bin 825’i tedavileri tamamlanarak taburcu edilmiş, 144 afetzede bibi dokunaklı bakımda. 18 afetzede bibi rüyet altında, 513 afetzede henüz ati sondaj tedavileri için sevk edilmiş, 387 afetzede yataklı servislerde otama görüyor ve 424 vatandaşımız üstelik maalesef hayatını kaybetmiştir” ifadelerini kullandı.

“Resmi kayıtlara bakarak 164 bin 845 afetzede ilimizde barınıyor”

Hareket bölgesinden Mersin’e geçmiş etapta yoğun ayrımsız vürut olduğunu kaydeden Güreşçi, hızlı aynı planlama ile AFAD Başkanlığı başta görünmek için ilgili bütün kurumlarla koordineli ayrımsız şekilde bu kişilerin kurumların tesislerine yerleştirildiğini söyledi. Bu çerçevede Mersin Ağacı’üstelik amme gelgel ve kuruluşlarında 2 bin 693, meslek pansiyonlarında 4 bin 140, Büyükşehir Belediyesi tesislerinde 3 bin 62, Akdeniz Belediyesi tesislerinde 550, Yenişehir’dahi 689, Erdemli’dahi 55, Toroslar’dahi 42, Anamur’bile 34 ve Tarsus Belediyesi tesislerin üstelik 824 afetzedenin barındırıldığını tabir fail Pehlivan, “Belediye tesislerinde barındırılan afetzede sayısı toplamda 5 bin 256’dır. Elbette KYK yurtları bu anlamda çokça koca bir fonksiyon üstlendi. KYK yurtlarında barındırılan ise 10 bin 220. Bin 221 kişiyi özel yurtlarda; otel, motel ve bire bir işletmelerde birlikte 43 bin 840 vatandaşımızı barındırıyoruz. Toplam Mersin Ağacı’bile ağırladığımız depremzede sayımız 62 bin 184. Bunun dışında evlerde kalanlar var. Bize depremzede olarak vasıta yaptırın afetzede sayısı de 97 bin 405 gönül. Gerek evlerde artan gerek özge ensiz ve bire bir yerlerde kalanlarla birlikte mecmu 164 bin 845 afetzede şu anda resmi kayıtlarımıza bakarak ilimizde barınıyor” şeklinde konuştu.

Bu resmi kayıtların dışında Mersin Ağacı’bile bulunanların üstelik olabileceğini söyleyen Güreşçi, bununla ait bütün kaymakamlıklardan benzeri emek yapılmasını istediğini belirterek, “İlimiz doğrusu normal şartlarda belli aylardan itibaren yazlıklara ve bir yerlere göç düz tıpkısı konumdaydı. Bu sarsıntı da bunu öne almış kabil dahi gözüyor. Bu yönüyle dahi aynı tespit yapacağız” açıklamasında bulundu.

“Mersin Ağacı’deki hasarlı binalarda tespitler yapıldı”

Sazak’deki riskli binalara yönelik da say yapıldığı bilgisini de veren Vali Pehlivan, “Vatandaşlarımız tarafından ulaştırılan başvurularda 3 bin 95 binada Çevre, Şehircilik ve kıran himmet gruplarınca hasar tayin çalışması yapıldı. Bu tespitler neticesinde 21 yapı orta hasarlı, 244 yapı bir iki hasarlı, 2 bin 830 bin bile hasarsız yerine belirleme edildi. Bu konuda arkadaşlarımızın sahadaki çalışmaları devam ediyor” ifadelerine vadi verdi.

“59 ekol boşaltıldı, 16 okulla ilişik yıkım kararı alındı”

Sazak’birlikte 430 bin mektepli bulunduğunu belirten Pehlivan, hareket bölgelerinden kente 18 bin 801 öğrencinin nakil namına geldiğini ve bu öğrencilerin okullara yerleştirilmesinin sağlandığını söyledi. Okulların depremden etkilenip etkilenmediği üzerine dahi iş yapıldığını aktaran Güreşçi, şöyle bitmeme etti:

“Çocuklarımızı banko riske etmeyecek şekilde bu okullarımızda fiziki şartlarla ilişik tespitler yaptılar. Toplam 453 okulumuzda, tamamına yakınında hasar tayin çalışması yapıldı. Bu icraat neticesinde 59 okulumuzu boşalttık. Hasar derecesine bakmaksızın bu okullar boşaltıldı. 16 okulumuzla ilgili bile yıkım kararı aldık. Bu okullardaki öğrencilerimizi uygun olan okullara aldık. Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımız ile irtibat halinde acul bir şekilde planlama yaptık. Bu konuda bile en kestirme yolun ihdas okullar olacağını düşündük. Çabuk ayrımsız şekilde bunları yazmak vasıtasıyla gerek Milli Yetişek Bakanlığının destekleri gerekse hayırseverlerin destekleriyle adımlar atıyoruz.”

“Evim Yuvan Olsun’ projesi

‘Evim Yuvan Olsun’ projesi çerçevesinde 87 kişinin Mersin’dahi evinin depremzedelere tahsis edilebileceği yönünde müracaat olduğu bilgisini birlikte paylaşan Güreşçi, fahiş icar artışlarıyla ilgilendiren ise “Kiraların orantısız ayrımsız şekilde ve kabul edilemez ayrımsız şekilde arttığını üzülerek izlem ediyoruz. Bu uzanım hepimizi vicdanen erinçsiz ediyor. Bu konuda ilişkin kurumlar şu anda alanda tarama çalışması yapıyor. Bu konuda belirleme yapılması durumunda lüzumlu hem yönetimsel işlemleri hem birlikte adli işlemleri yapacağız” diye konuştu. – MERSİN

Share: