Mersin’de sâdır orman yangını ile savaşım edilirken ayrımsız yanda birlikte yaralar sarılıyor

Sazak Gülnar’da meydana gelen yangınla savaş 29 helikopter, 11 tayyare, 138 arazöz, 15 dozer, 25 TOMA ve 850 personel ile devam ederken benzeri yandan dahi yaralar sarılıyor.

Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesinde cemaziyelevvel sabah saatlerinde sâdır orman yangınına engelleme çalışmaları devam ediyor. Yangınla mücadele Orman Umumi Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, Güven Genel Müdürlüğü, Uyanık Umumi Komutanlığı, itfaiye aracı ve yer illerden bütün 29 helikopter, 11 uçak, 138 arazöz, 15 dozer, 25 TOMA ve 850 personel ile sürüyor. Coşkunluk söndürme çalışmaları Türkiye Kıran Engelleme Planı (TAMP) kapsamında Orman Genel Müdürlüğü ile eş güdüm halinde 2022 yılında hazırlanan Orman Yangınları Engelleme Planı çerçevesinde yürütülüyor.

Yangından etkilenen 24 kişiden 7’sinin tedavisi hastanede bitmeme ediyor

Bölgedeki çalışmalara bindi isnat etmek için, Adana ve Niğde İl AFAD’dan birer kadro ile Mobil Eş Güdüm Tırı görevlendirildi. Keyif Müdürlüğünden; 9 cankurtaran, 2 UMKE timi ile toplanmış 37 keyif personeli görevlendirmesi yapıldı. Yangından etkilenen 24 kişiden 7’sinin tedavilerine hastanelerde devam ediliyor. Bitirmiş Komutanlığından 250 personel asayiş ve boşaltma çalışmalarını gerçekleştiriyor. Gülnar ve Silifke ilçelerinde toplanmış 184 ev, 2 şehir, 2 otel, 1025 vatandaş boşaltma edildi. Tahliye olan vatandaşların beklenen barınma ihtiyacı amacıyla toplamda 843 nefis barınma tesisi planlaması yapıldı. Tahliye olan 41 vatandaşa Büyükeceli Ortaokulunda psikososyal bindi hizmeti sunuldu. Türk Kızılay vasıtasıyla 400 nefis hamam yemek, 500 yabanlık ikramlık malzeme ve 400 su Büyükeceli Ortaokuluna sevk edildi. Akşam yemeği amacıyla 500 kişilik sıcak aşındırmak ve 150 nefis azık dağıtımı yapıldı. Çevre illerden 17 TOMA, 12 arazöz, 9 akarsu tankeri ve 2 dozer cuşiş bölgesine görevlendirildi. Akkuyu AŞ’den; 1 itfaiye aracı, 18 akarsu tankeri, 40 personel çalışmalara destek veriyor. Çakılı ve GSM enformasyon adına 5 grup tayin ve ıslahat için görüngü yerinde çalışmalara devam ediyor.

Bölgede tedarik amaçlı elektrikler kesildi

Ekiplerin bölgede tehlikesiz şekilde çalışabilmesi için tedbiren elektrikler kesildi. Kesintilerden Büyükeceli, Koçaşlı ve Yanışlı mahallelerinde bütün 15 transformatör ve 884 sürdürümcü etkilendi. Afet Kötülük Tespit Grubu ve Kıran Hasar Tespit Grubunca bölgede icraat başlatılmıştır. Silifke ilçesi Akçakıl ülke D-400 Karayolu Antalya istikameti azimet yolu asayiş için kapatıldı. Inanma Müdürlüğünden 90 personel sahada fariza yapıyor. Alınan tedbirler çerçevesinde ateş, şu dakika itibarıyla yerleşme yerlerini gözdağı etmiyor. – ANKARAShare: