Mersin’in Akdeniz ilçesinde 5 mahallede elan kentsel dönüşüm planlandı

Mersin’in hat ilçe Akdeniz Şehremini Mustafa Gültak, ilçede 2 mahallede bin civarında yıpranmamış ve emin göz mensur edildiğini belirterek, kentsel dönüşümün cümle Mersin Ağacı’e yayılması gerektiğini vurguladı, 5 mahallede elan dönüşümü hayata eylemek amacıyla planlamalarının hazır olduğunu söyledi.

Gültak, katıldığı tıpkı göstergeç programında, Türkiye’nin 6 Şubat’ta dünyanın sunu şişman afetlerinden birini yaşadığını belirterek, “Parçalanmamış ülkemiz gibi bizler birlikte uray kendisine fen işleri personelimizle, ekskavatörler, kepçeler, gayrı kırıcı iş makineleri ve cihazlarımızla lahzada zelzele bölgesine vardık. AFAD koordinesinde Hatay ve Kırıkhan’da çalışmalarımıza başladık ve ekiplerimiz halen bölgede çalışmaya, yer sarsıntısı mağduru vatandaşlarımıza bakım vermeye devam ediyor” dedi.

“Akdeniz genelinde zaman itibariyle 20 binin üzerinde misafirimiz var”

Komutan Gültak, önceki şok atlatıldıktan sonraları depremzedelerin, arz mail il olan Mersin Ağacı’i tercih ettiklerini kaydederek, “Akdeniz ilçesi genelinde zaman itibariyle 20 binin üzerinde misafirimiz var. Tığ da belediye kendisine bu insanlarımızın 2 binini hars konuşma evlerimizde misafir ediyoruz. Hars ve nutuk evlerimizi, Yılmaz Güney Deneyimsizlik Merkezi, bakım binaları ve içtimai tesislerimizi depremzede insanlarımızın barınması için düzenledik. Misafirlerimizin günce 3 yol kemirmek ihtiyaçlarını üstelik karşılıyoruz” diye konuştu.

Depremzede füru amacıyla sportif ameliyat ve muhtelif etkinlikler

Uzman psikologlar nezdinde muhtelif aktiviteler düzenleyip çocuklara benzeri nebze moral vermeye, depremin ruhlarında oluşturduğu travmaların izini silmeye çalıştıklarını bile anlatan Gültak; “Çocuklarımız için oyun çadırları kuruyoruz, değişik oyunlar oynuyoruz. Bu çocuklarımızı belediyemize ait tesislerde sportif faaliyetlere bile katıyoruz.

Ayrıca onları atlama beygiri binme etkinliğine götürüyoruz. Depremzede ailelerimizi görüşme ediyoruz, çocuklarının eğitiminin devamın üzere bindi veriyoruz. Zelzele mağduru insanlarımızın, yaşadıkları bu travmadan uzaklaşmaları üzere çalışıyoruz. Mersin Ağacı’e kafile fail kardeşlerimiz için elimizden gelen eksiksiz imkanları seferber etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Seçildiğim günden beri söylüyorum, kentsel dönüşüm tek hal”

Komutan Gültak, yerli seçimlerden bilahare Akdeniz ilçesinde seçilip göreve geldiği önce günden beri kentsel dönüşüm projelerinin önemi ve aciliyetine bütün özen çektiğinin birlikte altını çizdi. “Mersin Ağacı, yer sarsıntısı kuşağı konusunda olmayabilir amma alçak şekilde riskli, sinsice ve ruhsatsız binalarımız var” diyen Gültak, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Seçildiğim günden beri bilcümle şurası söyledim; gerek zat gerekse büyükşehir divan toplantılarında, ‘kentsel dönüşümü akdetmek zorundayız’ dedim. Buradan Cumhurbaşkanımıza, Kasaba ve Kentçilik Bakanımıza ve TOKİ Başkanımıza teşekkürname ediyorum. Mersin Ağacı’bile şu dakika bininci konutu bitirmenin gururunu yaşıyoruz. Öz ve Hazar mahallelerimizi kapsayan bin konutluk kentsel transformasyon projesinde, Çay Mahallesi’nde 500 göz bitti. Geçenlerde birlikte hak sahiplerine açacak teslimi yapacağız. Hazar Mahallesi’ndeki evlerin üstelik 6 kamer zarfında bitirilmesi planlanıyor.”

“Ülkemizin tıpkısı hareket gerçeği var, tek çözümü dahi kentsel inkılap”

“Eğer gine viyaklamak istemiyorsak, özellikle uray başkanları yerine kentsel dönüşüme önem ve öncelik atfetmek zorundayız” ifadesini kullanan Gültak, “Bu projeleri ayrımsız zaman ilk hayata geçirmemiz, bunun amacıyla bile vatandaşlarımızı inandırma etmemiz gerekiyor. Bundan Sonra bu soy afetlerde bir tane tıpkı fert de kaybetmeyelim, yeni acılar yaşamayalım. Maatteessüf ülkemizin aynı zelzele gerçeği var. Bunun birlikte biricik çözümü kentsel dönüşümdür. Elden Mersin Ağacı’in değil, eksiksiz Türkiye’deki uray başkanlarının ele alması gereken konuların başında kentsel transformasyon gelmelidir. İnsanlarla görüşüp inandırma ederek süreci hızlandırmalıyız. Zaman itibariyle sunma birkaç 5 mahallemizde henüz kentsel dönüşümü planlamış durumdayız. Hareket değil imarsız, habersizce ve yanlış inşaat öldürüyor. Akdeniz’bile sinsice bina stoku yüzde 70’lerin üstünde ve birçoğu eski binalar. Peki, Mersin ayrımsız hareket bölgesi olmayabilir amma Kahramanmaraş ve Hatay’daki depremleri çok tehlikeli hissettik” dedi.

Akdeniz’da yıkılan binanın olmadığını ancak hasar aldığı üzere boşaltılan ayrımsız binanın bulunduğunu kaydeden Gültak, “Fakat haddinden fazla henüz eskimemiş olan Mezitli ve Yenişehir ilçelerimizde hasarlı ve boşaltılan binalar var. Eylemek kim Mersin’birlikte zelzele olmasına lüzum namevcut, yakın bölgedeki tıpkı sarsıntı de bu binaları yıkabilir. O yüzden tek hal kentsel tahavvül. Bu durumla savaş etmeye bile bitmeme edeceğim. Yer ve Kentçilik Bakanımız Murat Çekicilik de yanımızda ve bizleri destekliyor. Bağımlı sağlam benzeri süreç amma bu sürecin böylecene ortaya iyicene işlemler çıkıyor. Umarım özellikle Mersin Büyükşehir Belediyesi kalkmak üzere kentimizdeki gayrı tam ilçe belediyeleri bile bu konuda üzerlerine düşeni yaparlar” diye niteleyerek konuştu. – MERSİN

Share: