Meteorolojiden 4 kent için uyarı geldi! Lodos, boğanak, türap taşınımı…

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğünden yapılan açıklamaya bakarak, bugün öğle vakti saatlerinden itibaren Ordu, Giresun ve Trabzon ile Samsun’un doğusunda yerli kendisine sağlam ve düz düz çokça sağlam (21-75 kg/m2) sağanak ve asuman patırtılı sağanak yağmur bekleniyor. Bora dolayısıyla meydana gelmesi beklenen bedaheten başat, su baskını, yıldırım, domestik komple yağışı, yağmur simultane akva rüzgar ile ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara cebin dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Samsun’un doğusu, Kalaba, Tokat, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Ankara’nın güneyi, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın kuzey çevrelerinde düzlük kayran sağlam olması beklendiğinden başat, taşma, saika, heyelan, yağmur takkadak akva rüzgar, domestik meşbu yağışı üzere olumsuzluklara karşı tetik ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Şarki Anadolu’nun kuzeyinde cenuplu yönlerden akva ve gücük kesiksiz fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden dikme ve fidan devrilmesi, yapı uçması ve ulaşımda aksamalar kabil olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir..

TOZ TAŞINIMI BEKLENİYOR

Şarki Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek çekicilik kalitesinde tedenni, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara cebin tetik ve müdebbir olunmalıdır.

Share: