Meteorolojiden ciddi uyarı! 9 ilimizde toz taşınımı yaşanacak

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya bakarak, ferda sabah saatlerinden itibaren Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş ile Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman’da, Suriye kaynaklı toz taşınımı bekleniyor. Ulaşımda aksamalar ve mil şeklindeki yağışlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

“ÇÖKELGE ŞEKLİNDE YAĞIŞ OLABİLİR”

Hava Bilgisi’den zaman yapılan açıklama şöyle: “Yapılan sonuç değerlendirmelere göre; ferda (pazartesi) sabah saatlerinden itibaren Gün Doğusu Akdeniz (Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş) ile Güneydoğu Anadolu’da (Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman) Suriye kaynaklı türap taşınımı hadisesi beklendiğinden, ulaşımda aksamalar ve yağmur alan yerlerde mil şeklinde yağmur kadar olumsuzluklara cebin dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

TOZ TAŞINIMI NEDİR?

Çöllerde bağıntılı kendisine daha şişman olan toz parçacıkları, kaynak alanlarının dosdoğru çökerken, hoşur olanlar ise binlerce kilometre öğün tekmil edebilmektedir. Bu nitelik türap taşınımı olarak tanım edilir. Toz taşınımı, etkisini türap fırtınalarıyla daha uzak alanlara taşıyabilir.

Share: