Meteoroloji’den İstanbul ve Ankara karışma 17 ile sarı kodlu ihtar! Dangadak başat ve su baskınları amacıyla müdebbir olunması istendi

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü’nden gelen sonuç albeni raporlarına bakarak erte günün önceki saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimlerde görülecek sağanak ve gök patırtılı sağanağın, Marmara’nın cenup ve doğusunda İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale’nin doğusunda, Günindi Karadeniz’dahi Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu’de, Eskişehir ve Çankırı çevreleri ile Ankara’nın kuzey ve günindi ilçelerinde espaslı ve yerel yerine sağlam yağmur bekleniyor.

İSTANBUL DAHİL 17 İLE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 17 toprak amacıyla zerrin kodlu ikaz verildi. Bu iller beyninde Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce yer alıyor.

SEL VE SU BASKINI UYARISI

Meteoroloji’den yapılan açıklamada “Yağışların; Marmara’nın şimal ve doğusu, Gün Batısı Karadeniz (Sinop dış), Çanakkale’nin iç kesimleri, Eskişehir çevreleri ile Ankara ve Çankırı’nın şimal ve gün batısı kesimlerinde düzlük yer sağlam olması beklendiğinden yeğin, taşma, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara cebin tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir” denildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği üstelik toplumsal medya hesabından ihtar mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Meteoroloji’ye göre; ferda geçmiş saatlerden itibaren İstanbul’de boğanak ve asuman curcunalı boğanak yağışların; fasılalı ve yerli olarak kuvvetli olması bekleniyor. Ani hâkim ve akarsu baskınına cebin dikkatli ve müdebbir olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Öte yandan Umum Müdürlük, çekicilik sıcaklığında kocaman ayrımsız başkalık olmayacağını birlikte açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde garp ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, ara sıra ölçülü kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Solgun, havada “potansiyel coşkunluk durumu”na meni ediyor. Oranlama edilen meteorolojik fenomen olağan dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek işler konusunda tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: