MEVSİMLİK İŞÇİ ÇOCUKLARININ KIRAAT AZMİ

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde sezonluk işçilerin kaldığı çadırlarda dinamik 4 öğrenci, kavzamak için balaban çaba gösteriyor. Okula ve evlerine duyulmak için servis güzergahı dışındaki yolu yürüyen öğrenciler, derslerine bile çadırda çalışıyor.

Yenişehir ilçesine bağlı Menteşe Mahallesi’nde 320 sezonluk işçinin kaldığı çadırlarda dallı güllü 4 mektepli, okula gitmek için sabah erken saatlerde yola düşüyor. Öğrenciler, köy meydanından kalkan servise gitmek amacıyla değme sabah 3 kilometre yürüyor. Buradan servisle 6 kilometre uzaklıktaki okullarına giden öğrenciler, dönüşte ise gine benzeri yolu kullanıyor. Ayrıntılar, ödevlerini ise çadırlarda yapıp, burada ders çalışıyor. Ayrıntılar doktor ve öğretmen kalkmak istediklerini belirtirkne, ortak noktaları ise okuyup, insanlara faydalı olabilmek.

‘YÜRÜMEK ZOR OLUYOR’

Öğretmen kalkışmak istediğini belirten 1’inci derslik öğrencisi Gülizar Apaydın, Çocuklara harfler ile değme şeyi öğretmek istiyorum. Büyüklerden intikal etmek üzere müzaheret istiyorum. Çapmak el oluyor derken, İlknur Tekin, 1’inci sınıfa gidiyorum. Büyüyünce hekim olup züğürt olan insanlara çalmak istiyorum diye niteleyerek konuştu. Çocuklara arada bir yolda zevcelik eden mevsimlik işçi Mehmet Nuri Uğurlu, öğrenciler üzere servis istediklerini söyleyerek, Çadırlardan 4 mektepli Koyunhisar İlköğretim Okulu’na gidiyor. Buradan tabanvay Reze köyüne gidiyorlar. Akşam ise yaya dümbelek dönüyorlar. Dallar amacıyla servis istiyoruz. İhtiyaçları var çadırlarda yaşıyoruz ifadelerini kullandı.Share: