Mezitli’de Binaların Riziko Durumuyla İlgili Envanter Çalışması Yapılacak

Mezitli Belediyesi, ilçede bulunan eksiksiz yapıların depreme metanet durumuyla ilgilendiren açık aynı araştırı yapılması üzere balaban bir aşama attı. Mezitli Belediyesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Sazak Şubesi ortada imzalanan ön protokol ile kâin binaların durumuyla ilişik envanter raporu hazırlanacak.

Mevcut çatı stoku envanterinin oluşturulması ve bina güvenliğinin zelzele riski açısından değerlendirilmesi ortak hizmet projesi dolay protokolü; Mezitli Şehremini Neşet Tarhan ve İnşaat Mühendisleri Odası Sazak Bölüm Başkanı Gülçin Barbaros Doğru beyninde imzalandı.

T.C. Kıyamet ve Müstacel Ebat Başkanlığı aracılığıyla hazırlanan Ulusal Zelzele Stratejisi ve Gösteri Planı (UDSEP 2023) kapsamında; depremlerin sebep olabilecekleri fiziki, konuşu, sosyal, çevresel ve siyasal zarar ve kayıpları çelmek yahut etkilerini budamak ve depreme mukavemetli, tehlikesiz, hazırlıklı ve sürdürülebilir yeni dirim çevreleri düşünmek üzere planlı protokol ile Mezitli’bile bulunan bina stoku envanterinin oluşturulması ve bina güvenliğinin zelzele riski açısından değerlendirilmesi yapılacak. Mezitli’üstelik zelzele risk haritasının parsel bazlı oluşturulması gerçekleştirme edilecek.

İMO, ilçeye ilgili yer sarsıntısı tarihçesi ile ait düz düzlük resmi bilgelik-belgeleri, akademik yayınları, belgelik kayıtlarını derleyerek İdarenin belirlediği bir yöntem ile (im, kitapçık, kongre, sempozyum vb.) kamuoyunu bilgilendirecek. Özellikle depremler girmek için baskın, ateş vb. afetler durumunda yaşanabilecek bilgelik kirliliğini engelletmek ve kamuoyunun akıllıcasına bilgilendirilmesi hatırlamak adına kuma projeler gerçekleştirilecek.

Depreme dayanıklı binaların tasarımı, standartların akıllıca şekilde ortaya konulması, malzeme seçimlerinin ne şekilde yapılması gerektiği, pratikte yaşanan problemlerin belirlenmesi adına müstelzim çalışmalar dahi yapılacak.

Ön tören düzeni imza töreninde mütekellim İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Ağacı Yazıhane Başkanı Gülçin Barbaros Ak, “Tören Düzeni ile Mezitli’da riskli yapıların belirlenmesi üzere evvel adımı atmış bulunuyoruz. Riskli yapıların belirlenmesi, depreme dayanabilen yapıların oluşturulması açısından balaban ehemmiyet taşımaktadır. Berceste olmasını diliyorum. Umarım başka ilçelere üstelik kat sayı dokuma eder” dedi.

Bugün ilk adımı attıklarını tamlayan Başkan Tarhan da “Yaşadığımız bu elem proses rastgele barışma üzere öğüt çıkarılması gereken bir durumdur. Bizim birlikte bu konuda benzeri şeyler yapmamız gerekiyordu. Özellikle Mezitli’da depreme alın hangi üzere önlemler alınabilir diye niteleyerek evvel adımı atmış bulunuyoruz. Bunun başka belediyelere de örnek olmasını diliyoruz. Gelecekte ilçemizde, ilimizde ve ülkemizde fert kaybı olmadan depremi atlatmaktır. Bu tek başına İnşaat Mühendisleri Odasının yapabileceği benzeri gelişim değil. İlgili ayrıksı odalarımızın üstelik hep gelişigüzel çalışması gerekiyor. Bu yöre protokolümüzün örnek olmasını diliyorum. Buradan başlattığımız aşama dalga dalga büyüyerek eksiksiz ülkemiz genelinde benzer oluşturur. İnşaat Mühendisleri Odamıza gösterdikleri bu duyarlılık üzere teşekkürname ederim” diyerek konuştu.

Share: