MHP Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Hidayet Vahapoğlu: “Kent hastanelerine konukevi gerek!”

MHP Bursa Saylav Dr. Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Türkiye genelinde gelişigüzel şehir hastanesine hasta ve rahatsız yakınlarının bağan ücretle istifade edebileceği misafirhaneler kazandırılması üzere ilgilendiren bakanlıkları göreve çağırdı.

Afiyet Bakanlığı’nın son 5 yılda Türkiye’ye kazandırdığı ‘Kent Hastanelerinin” hangi kadar muktezi envestisman olduğu gerçeği özellikle müstevli döneminde henüz net anlaşıldı. Salgınla Avrupa’dahi sağlık sistemi çökmenin eşiğine gelirken, 4’ü İstanbul ve 2’si Ankara’dahi olmak için “Seçkin Hastaya 1 Dide” anlayışıyla Türkiye genelinde açılan tahminî 30 bin akak kapasiteli 20 site hastanesi, fiziki sığa ve müstakbel teknolojisinin birlikte esenlik ihtiyaçlarını tıpkı kampüste karşılayan hizmet modelleriyle vatandaşa felah dağıttı.

İnşaatı bitmeme eden 13 projenin tamamlanmasıyla alay malay Türkiye genelinde şehir hastanesi sayısı 33’e, akak kapasitesi ise yaklaşık 45 bine ulaşacak. Ama söz konusu yatırımların çabucak bulundukları illere değil, çevre şehirlere hizmet veriyor olması, esasen inşa edildikleri bölgelerin kent ve kaza merkezlerine olan mesafesi, pestil ve pestil yakınları için konaklama sorununu gündeme getirdi. Bu yöndeki kısık yurttaş şikayet ve taleplerini dikkate alan MHP Bursa Saylav Dr. Mustafa Hidayet Vahapoğlu, konuyu TBMM’ye taşıdı.

Genel kurulda hezel düz TBMM Milli Savunma Komisyonu ile Asayiş ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Milletvekili Vahapoğlu, şehir hastanelerinin seçkin kalem esenlik ihtiyacının ayrımsız kampüste karşılanabildiği, ileri teknoloji ve tıbbi imkanlara erbap kuruluşlar olduğunu hatırlattı. bahis konusu esenlik kuruluşlarının sadece bulundukları şehre değil yandaki illere birlikte bakım verir kuzuluk geldiğini vurgulayan Milletvekili Vahapoğlu, şöyle devam etti:

“Ben ve ailem dahi site hastanelerinden yararlanmaktayız. Otama iletilmek için eksantrik illerden bu hastanelere gelen, tedavileri ve analiz sonuçları encam tıpkısı güne kalan, yatış verilme zorunluluğu namevcut hastaların tıpkı kısmı sayrılarevi içerisindeki koltuklarda, araçlarda ya da albeni şartlarına bakarak bostan bile konaklamaktadır. Site hastanelerinde ayrımsız yerleşke ortamında rahatsız ve refakatçisinin yararlanacağı misafirhane açılması ve bu misafirhanelerde amme misafirhanelerinde muteber sunma düşük ücretin alınması vatandaşımızın eğreti tahaffuz ihtiyacını karşılayacaktır. Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızı konuya umum atmaya çağırma ediyorum.”

Kayseri örneği

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Herif ile Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Yanık’ın vatandaşın bu yöndeki taleplerini kesinkes dikkate alacağını tamlayan Saylav Vahapoğlu, konuya evcil yönetimlerle hayırseverleri de hassas olmaya çağırdı. Kayseri Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Memduh Büyükkılıç’ın iyilikçi İştahlı Ailesi’nin katkısıyla projelendirdiği ‘Hasta Yakınları Misafirhanesi’nin benzer alınmasını talip Vahapoğlu, “Hem Kayseri Site Hastanemizin hem dahi Erciyes Üniversitemizin karşısında tamamlanma aşamasında olan üretim, yapanın de yaptıranın da hep hayırla anılmasına çevirici olacaktır” dedi.

Saylav Vahapoğlu, parasız ve parasız yakınları için konaklama ihtiyacının karşılanması kabil şehir hastanelerine yerelde ulaşımı elan cılız etmek adına ölçülü çalışmaların da önemine meni etti. Vahapoğlu, “Bu yönde Bursa’de Iblağ Bakanlığımızın desteğiyle hesaplı ve önümüzdeki yıl april ayında tamamlanacak metro hattı üzere, Sayın Alinur Aktaş’ın yönetimindeki Büyükşehir Belediyemizin üstlendiği ve tamamlanma aşamasına gelen bağlantı yolları çalışması kocaman ve kat sayı alınması gereken yatırımlardır” diye konuştu. – BURSA

Share: