Müşahede engeline rağmen 37 yıldır arıcılık yapıyor

Bayburt’ta çalışkanlığı ile dikkati çeken görme engelli Ahmet Oltulu, ağabeyinden öğrendiği arıcılık mesleğini 37 yıldır sürdürüyor.

Merkeze vabeste Saksı Çımağıl köyünde durma fail 62 yaşındaki Oltulu’evet, 20 yaşında umum arasında “tavuk karası” ya dahi “gece körlüğü” adına üstelik bildik “retinitis pigmentosa” hastalığı teşhisi konuldu.

Hastalık nedeniyle başlangıçta müşahede güçlüğü diri Oltulu, 15 yıl önce birlikte rüyet yetisini ağız ağıza kaybetti.

Gençliğinde ağabeyinden arıcılık mesleğini öğrenen Oltulu, engeline karşın hayattan kopmayarak mesleğine bitmeme etti.

Arılarına inceden inceye nazır 8 yavru babası Oltulu, 22 kovanla başladığı arıcılıkta 337 kovana ulaştı.

Yaklaşık 2 bin 200 rakımlı Kop Dağı’nın eteklerindeki köyünde uzvi bal üreten Oltulu, çalışkanlığı ile çevresinde denk gösteriliyor. Oltulu, azmin önünde hiçbir engelin duramayacağının bile bildirme bereketli örneklerinden birini sergiliyor.

“Arının neye ihtiyacı varsa zaten sana kendisi anlatıyor”

Ahmet Oltulu, AA muhabirine, askerden geldikten bilahare hastalığı zımnında görme yetisinin yüzde 70’e düştüğünü söyledi.

Ağabeyinden arıcılığın inceliklerini öğrendiğini, ağabeyi irtihal edince da mesleğe devam ettiğini anlatan Oltulu, “1985 yılında 22 kovanla bu işe başladım. 1990’lı yıllarda kapçık sayımı çoğalttım. Yıllarca bu mesleği sürdürdüm. 2000’li yılların başında görüşüm yüzde 10’lardaydı. Görmemek bana bariyer değil zira çoluk çocuğumun rızkı. Hizmet Etmek insan üzere çok domuzuna aynı öz. Ben dahi yılmadım çalıştım.” dedi.

Oltulu, hayatındaki bir tane zorluğun müşahede engeli olduğunu fakat bunu bile umursamadan çalışmaya devam ettiğini dile getirdi.

Son 15 yıldır birlikte görme yetisini tamamen yitirdiğine dikkati çekici Oltulu, çocuklarının bile sayesinde arılara baktığını vurguladı.

Oltulu, mesleğinin mütenevvi zorlukları olduğuna bel ederek, “Yeniden arıya girdim mi çizin çizin bakıyorum. Şükürler olsun Rabbime ezberim var. Salt söve istiyor mu, istemiyor mu sesten, kimi zaman bile algılarımla anlıyorum. O şekilde devam ediyorum. Tek meşakkat yaşamıyorum zira Cenabıhak gözü almış, onun birlikte bambaşka güzellikler vermiş. Tek antlaşma şikayetçi değilim.” diye konuştu.

Kovanlardaki problemi tecrübesiyle çözdüğünü belirten Oltulu, şunları kaydetti:

“Çiçek balı yaptığım ve şerbetle işim olmadığı için halis söve istiyorsa çerçeveyi kaldırdığımda sesinden anlıyorum. Saf müterakim bu kez çerçeve atıyorum. Anası sıfır salt ayrımsız nevi ağlıyor. Onu üstelik çıkarmak üzere duygu ve güzel duyu olması geçişsiz. Esasen meme başı vuran halis, ötme sesi kabilinden bir curcunalı çıkarıyor. Tabiatıyla böyle olunca yanımdaki çocuğa ‘şuna benzeri bak’ diyorum. Bu şekilde bitmeme ediyorum. Arının kapağını açtığım, bezine elimi attığım ahit arının neye ihtiyacı varsa zaten sana kendisi anlatıyor. Bezi gevşekse anlarsın ki tıpkı sorun var. Umum yapıştırmışsa o günahsız güzel. Iri dahi var, tek sorun bulunmayan. Cılız öz zaten saldırır. Üst Üste münezzeh saldırır, bunlara üstelik çabucacık müdahale ettin mi rahatlıyor.”

“Arıcılığı tezyit etmek gibi benzeri niyetim bulunmayan”

Mesleğini istekle yaptığını ve bırakmak kabilinden tıpkı niyeti olmadığını rapor eden Oltulu, “Kötülük etsem dahi bende tıpkısı bağımlılık oluştu. Arının sesini duymadan rahat edemiyorum. Arıların o büyüklüğünde sırrı var ki hangi büyüklüğünde anlatsam, ne büyüklüğünde bilirsen bil denizde bir damla. Günahsız rahatsızsa anla kim bire bir problemi var. Halis sana kendinde hangi olduğunu anlatıyor. Kâfi kim sen arıda ne olduğunu aramaya bak.” dedi.

Oltulu, arılarının kestirmece 2 bin 200 rakımda ve çiçek çeşitliliğinin pahal olduğu benzeri bölgede bulunduğunu, efdal kalitede bal ürettiğini söyledi.

Ürettiği yavru, pazara çıkmadan almaç bulduğunu vurgulayan Oltulu, şunları kaydetti:

“Balımı daraç dışından bilenler alıyor. Ayrıca bazen firmalar ilaç beğenmek amacıyla alıyor, balın kalitesi faziletkâr olduğu amacıyla. Hiçbir yere çıkmadan balı burada satıyoruz. Uzvi yaptığımız için bal zaten haddinden fazla bir iki oluyor. Bu üstelik çabucacık çabucak burada elimizden çıkıyor. Ballarımı adlı sanatçılardan de düzlük var, doktorlardan birlikte düz var. Kalitesi haddinden fazla pir.”Share: