Myanmar ordusunca helikopterlerden okula ızdırap açılması sonucu 6 çocuğun öldüğü sav edildi

KUALA Myanmar ordusuna ait helikopterler vasıtasıyla 16 Eylül’dahi Sagaing bölgesine ilişkin Let Yet Kone köyünde tıpkısı okula kötü açılması sonucu yeryüzü birkaç 6 çocuğun öldüğü, 17 kişinin yaralandığı iddia edildi.

Yerel kaynaklardan Mizzima, Irrawady siteleri ve havza sakinlerinin aktardığı bilgilere göre, köydeki bire bir Budist manastırında bulunan okula, orduya ilgili helikopterlerden biberli açıldığını aktardı.

Saldırıda okulda mevcut çocuklardan sunu birkaç 6’sının hayatını kaybettiği ve 17’sinin yaralandığı belirtildi.

Devlet medyası, silahlı grupların, orduya hareketli düzenlemek amacıyla binayı kullanmaları dolayısıyla okula elem açıldığını ve sivilleri deli dolu koruyucu yerine kullandıklarını gerekçe göstererek birey kayıpları amacıyla silahlı grupları suçladı.

Bölge sakinleri, bazı çocukların açılan önce coşkun arkası sıra olay yerinde, bazılarının de askerler köye girdikten sonradan öldüğünü ileri sürdü.

Güvenlik endişeleri zımnında kimliğini açıklamaktan kaçınan iki toprak sakini, cesetlerin elan sonradan cıvıl cıvıl marifetiyle 11 kilometre uzaklıktaki bire bir kasabaya götürülerek gömüldüğünü söyledi.

Sosyal medyada yayımlanan görüntüler, ekol binasındaki mermi delikleri ve içki lekeleri da karışma binadaki hasarı ortaya koydu.

Myanmar’de silahlı savaş tarafından ince süredir muhtariyet kâm eden azınlık grupları ile kalaba arasındaki çatışmalar artarak sürüyor.

Hükümet, budunsal grupların sel olduğu temel bölgelerindeki silahlı gruplarla on yıllardır uğraş ediyor.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde alavere dalavere yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasal gerilim yaşanmasının arkası sıra 1 Gücük Ay 2021’bile yönetime umum koymuştu. Cıvıl Cıvıl, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii özellikle almak amacıyla, güçlü çok yetkili ve erk partisi yöneticisini gözaltına almış, bir yıllığına alışılmadık hal zar etmişti.

Myanmar ordusunun çarpış karşıtı protestocu ve asi gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne büyüklüğünde 1800’ün üzerinde sevimli hayatını kaybetti. Darbeden bu yana kestirmece 13 bin emanet gözaltına alınırken 10 binin üstünde sevimli halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Arkalama Kuruluşuna (AAPP) göre, ülkede darbeden bu yana 1900’den çok gönül hayatını kaybetti ve 10 binin üzerinde kişi dahi gözaltına alındı. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si yavru 114 politik mahkum için idam cezası kararı verdi.

Share: