Nazır Çavuşoğlu: “Toptan konular elan gerçekçi ve henüz kolektif tıpkısı hayatiyet içre olmamızı gerektiriyor”

Nazır Çavuşoğlu: “Global konular elan realist ve elan kolektif tıpkı cümbüş içinde olmamızı gerektiriyor”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ICAPP 11. Genel Asamble Toplantısı’nda konuştu

İSTANBUL – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul’de düzenlenen Uluslararası Asya Politik Partiler Konferansı 11. Genel Asamble Toplantısı’nda verilen akşam ezanı yemeğinde konuştu. Nazır Çavuşoğlu “Toptan konular daha gerçekçi ve henüz kolektif bir ruh zarfında olmamızı gerektiriyor. Bu nedenle ICAPP’ın dünyanın farklı yerlerinden insanların sesini tıpkısı araya getirmesi açısından, ortak problemlerimize çözüm getirmesi açısından balaban icraat yaptığına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul’bile planlı Uluslararası Asya Siyasi Partiler Konferansı 11. Genel Kurul Toplantısı’nda sunulan akşam ezanı yemeğinde konuştu.

“Küresel konular henüz gerçekçi ve daha kolektif tıpkısı cıvıltı ortamında olmamızı gerektiriyor”

Icra Vekili Mevlüt Çavuşoğlu “Bu toplantıyı İstanbul’birlikte düzenliyoruz Asya ve Avrupa’nın buluştuğu noktada. Globalleşme dolayısıyla evcil konular imdi anbean toptan tıpkısı çeşni kazanmaya başladı. Ben Türkiye’nin değişik şehirlerini mülakat ediyorum ve tabi ki YANLIŞSIZ Parti temsilcileri benimle alay malay bu ziyaretlerde bulunuyorlar. Seçmenlerin endişeleri toptan hususları bile içeriyor. Rusya- Ukrayna Savaşı, dünyada kalan pahalılık, enerji krizi ve kesintili barhana kadar. Aynı anlamda aslında siyaset küresel ağıl geliyor. Suriye ve Libya’de evet birlikte Afganistan’daki çatışmaların Avrupa’daki halkı elbette etkilediğini unutmayın. Dünyanın değme durumunda elan bile sıklıkla küsurat bir biçimde çatışmaları gördüğümüz zaman tığ bedbin arkaç geliyoruz. Bir Nice ayrımlı çatışmada yoğun rekabetini görüyoruz. Haddinden Fazla taraflılık gerçekte erozyona uğruyor. Ancak siyasetçiler namına bizim görevimiz çokça taraflılığı ve uluslararası işbirliğini dolay plana derk etmek. Hiçbirimiz abuhava değişikliği ya bile kesintili kafile kabilinden konuları tek başımıza çözemeyiz. Global konular elan realist ve elan kolektif tıpkı canlılık zarfında olmamızı gerektiriyor. Bu nedenle ICAPP’ın dünyanın farklı yerlerinden insanların sesini ayrımsız araya getirmesi açısından, eş problemlerimize hal getirmesi açısından eke çalışmalar yaptığına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Tahıl Anlaşması küresel azık güvenliği açısından sonuç derece muhteşem benzeri adımdı”

Rusya ve Ukrayna Savaşı karşı da konuşan Bakan Çavuşoğlu ” Herhangi Bir 2 tarafın dışişleri bakanını bire bir araya getirdik. Aslında orada müracaat edilebilecek tıpkısı çözüme haddinden fazla yaklaşmıştık. Şu anda Herson’un esasen Ukrayna yoluyla ele geçirilmesiyle ayrımlı gerçekler ile cebin karşıyayız. Havai hazırda yine üstelik kalıcı barışın dışında seçkin alternatifin olmadığına inanıyoruz. Hububat Anlaşması, Birleşmiş Milel ile ortaklaşa çalıştığımız ve gerçekleştirdiğimiz tıpkı aşama oldu. Küresel besin güvenliği açısından serencam evre muhteşem tıpkı adımdı” ifadelerini kullandı.

Share: