NAZIR ERSOY SAYA’NIN SESİ SERGİSİNE KATILDI

İSTANBUL Hava Meydanı’nda Saya’nın Sesi sergisinin küşat etkinliğine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kamusal alanda gerçekleştirilen bu kabil nutuk faaliyetlerinin vatandaşların kültür ve sanata erişmesini kolaylaştırdığını söyledi.

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Havalimanı’ndaki ‘Saya’nın sesi’ sergisinin açım törenine katıldı. Havalimanında planlı etkinliğe, Mehmet Nuri Ersoy’un yanında İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, İstanbul Hava Meydanı işletmecisi İGA Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu, İGA CEO’su Kadri Samsunlu ve ayrıksı ilgililer katıldı. İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA’nın başlattığı İGART Tekellüm Projeleri Yarışması’nda 221 projenin ortada bir numara olan Betül Kotil’e ilişkin Saya’nın Sesi eseri Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılı nedeniyle 1923 nüsha zil barındırıyor.

BAKAN ERSOY GÜNDE 300 BİN KİŞİ BU HAVALİMANINA IRTIBAT ETMEKTE

Törende konuşan Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Bu sene Türkiye kendisine 50 milyondan aşkın turist hedefimiz var. Bu sayının 15 milyondan aşkın kısmını biz İstanbul’da ağırlayacağız. 10 milyondan fazla seyyah İstanbul Havalimanı’ndan giriş yapacak. Ayrıca 15 milyon gezmen İstanbul’a methal yapmaktan hava meydanı üzerinden dünyanın birçok noktasına gidecekler. Günde ortalama 300 bin kişi bu havalimanına temas etmekte. Bizim Beyoğlu Kültür yolu festivali ile alay malay başlattığımız bir proses var. Festivallerin ana vizyonu vatandaşlarımızın firez ve sanata gösterişsiz ve canlı erişimini keşfetmek. Vizyonlarımızın örtüşmesi açısından bu projeyi haddinden fazla heybetli buluyorum. Kamusal alanda gerçekleştirilen bu sanat faaliyetleri ve etkinlikler vatandaşlarımızın ekin ve sanata erişmesini kolaylaştırıyor dedi.

BAKAN ERSOY BETÜL GİBİ TENDÜRÜST SANATÇILARA FIRSAT TANIMALIYIZ

İGAART projesinin önemine aksan fail Nazır Ersoy, Beş Altı pare özel bir donesi var bu etkinliğin. Yer önemlisi Betül kabil tendürüst sanata, zihayat sanatçıya okazyon tanınması ve onların geliştirilmesi, bizim hars ve sanata yapacağımız yatırımlar çok heybetli. Ekin ve sanatın turizmle birbirini bütünleyen öğeler olduğunu söylüyorum. Başka ülkelerden kültür ve sanatınızdaki değerlerinizle ayrışıyorsunuz rekabette onlarla dolay safhaya çıkıyorsunuz. Bizim açımızdan haddinden fazla cesim. Hars ve sanatı desteklediğiniz ahit elan nitelikli turisti getiriyorsunuz. Turizmden elde ettiğimiz geliri hars ve sanata aktararak yetiştirmek lazım şeklinde konuştu.

KADRİ SAMSUNLU TÜRKİYE’NİN AÇIK ALANDAKİ ARZ NAZIK MUSAHABE ESERİ

Sanatçıların hikayelerini yolcularla buluşturduklarını rapor fail İstanbul Hava Meydanı İşletmecisi İGA İcra Oturmuş Başkanı Kadri Samsunlu, Biz bu köprü yol altındaki rüyalar adlı sergiyi iki hafta ilk terminalimizde açtık. Bu sergide neyi görüyorsunuz bu mekana projeler üreten birlik sanatçılarımızın neyi düşündüğünü, hangi hikayesi olduğunu yolcularımızla paylaşıyoruz. İGAART projesi kapsamında planlı yarışmada Betül kardeşimiz birinci oldu. Çok özellikleri olan ayrımsız eserden bahsediyoruz. 1923 sayı zil var. Bu ziller Manisa’da tıpkı ev vasıtasıyla üretildi. Bu 4 bin 50 metrekarelik düzlük münhal alanda en nazik konuşma eseridir diye konuştu.

Share: