Nazır Kasapoğlu: “Sonuç 4 yılda uluslararası organizasyonlarda 19 bin 620 adet madalya elde ettik”

Burdur’da Cahillik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Strateji Taharri Çalıştayı düzenlendi.

Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonu Strateji Kontrol Çalıştayı ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Arkası Sıra 2022 yılı Afyon Ünilig Finalleri lansman filminin izlenmesi ile devam etti.

Çalıştayın açılış konuşmasını işleyen Burdur Valisi Mualla Arslantaş, Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonunca düzenlenen çalıştayımızın bildirme şanlı gündem maddesinin, yükseköğretim çağındaki çoluk çocuk beyninde spor kültürünün yaygınlaştırılması olduğunu söyledi. Arslantaş, “Zira gaye kitlemiz olan yükseköğretim öğrencileri arasında spor aktivitelerinin yaygınlaştırılması, tabiri caizse önleyici doktorluk nevinden ayrımsız vazifedir. Gençliğin teravet ve enerjisinin akilane kanalize edilmesiyle, bireyin ve toplumun üst düzem kâr göreceği muhakkaktır. Devletimiz son yirmi yılda spor madun yapısına ülkemizin tamamında olduğu üzere ilimizde üstelik çokça bunaltıcı yatırımlar yapmıştır. Maksadın zahirî olması için spor faaliyetlerine katılımın ziyadeleştirilerek, yatırımların işlevsel hale getirilmesi elzemdir” şeklinde konuştu.

“7’den 70’e herkesi spora teşvik edecek projeler hayata geçiriyoruz”

Bakan Kasapoğlu ise çalıştaydaki konuşmasında, çalıştaya katıldığı amacıyla çokça mutlu olduğunu dile getirerek, “Alım ve mutlulukla anlatım etmeliyim kim Türkiye çıktı ayrımsız spor ülkesi. Akıbet 20 yılda on binlerce spor tesisi düz yazı ettik. 81 vilayetimizin tamamını eserlerle, tesislerle donattık. Mukavim çokça branşı havi kıvrak aynı spor altyapısı meydana getirdik. Hem 81 ilimizde halkımız günün değme saati, umu ettiği spor branşına ferah ferah erişebiliyor, hem üstelik ülkemizi uluslararası arenada dubara edecek sporcuları sürdürülebilir bir tatlılıkla yetiştiriyoruz. Kütle sporu üzere ayrı, takat sınırı sporu amacıyla ayrı stratejiler, politikalar uyguluyoruz. Kütle sporunda spora ilgiyi artıracak, 7’den 70’e herkesi spora heveslendirme edecek projeler hayata geçiriyoruz. Yüzme bilmeyen kalmasın projesiyle 5 milyondan çok vatandaşımıza yüzme öğrettik. Basketbol seferberliğimizle ülkemizin seçkin namına potalar, sahalar, 3×3 basket alanları mensur ettik. Eş odaklı spor anlayışımızla, kadınlarımızın spora erişimine müteveccih zorlukları ortadan kaldırdık” ifadelerini kullandı.

“Sportif yetenek taramasında 2 milyon 686 bin 219 gencimizi değerlendirdik”

İlkokul çağına büyüklüğünde uzanan sistemli bire bir düzentileme anlayışının söz konusu olduğunu hatırlatan Icra Vekili Kasapoğlu, “Sportif yetenek taraması ve spora manipülasyon projesiyle ilkokul 3. sınıfta 2 milyon 686 bin 219 gencimizi değerlendirdik. Spora alışkın olanları belirledik. Çaplı olanları branşlara yönlendirdik. Şehirlerimize 92 skor Spor Lisesi kazandırdık. 20 yıpranmamış spor lisemiz ise mensur aşamasında. Bu liseleri hayata geçirmekle kalmadık, Milli Terbiye Bakanlığımız ile imzaladığımız koalisyon hükûmeti protokolüyle işlevselliklerini dahi artırdık. Branşlarda faik yetenekli olanları gençlerimizi, Sporcu Eğitim Merkezlerimizde yetiştirme programlarına dahil ettik ve maddesel kendisine onları desteklemeye başladık. Havadan el altında 49 Sporcu Eğitim Bilimi Merkezimizde 2 bin 525 sporcumuz eğitim bilimi görüyor” diye niteleyerek konuştu.

“Akıbet 4 yılda arsıulusal organizasyonlarda 19 bin 620 adet madalya elde ettik”

Olimpiyatlara katılacak ve katılması muhtemel yetenekli sporcuları sunu modern idman teknikleriyle ve programlarla oyunlara hazırlayan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri’ni hayata geçirdiklerini anlatan Nazır Kasapoğlu, “Şu an itibariyle 1247 sporcumuz, Acun ve Avrupa Şampiyonalarına, 2024 Paris ve 2028 Los Angeles olimpiyat ve paralimpik oyunlarına hazırlanıyor. Sporcuları yetiştirirken onların eksiksiz ihtiyaçlarına ve problemlerine yönelik bile analizör ürettik. Onları hedeften saptıracak, motivasyonlarını düşürecek spor dışı meselelere alın daim destekledik.Sporcu Içtimai Destek Programımızla ihtiyaç duydukları her an sporcularımızın birlikte oluyoruz. Esasen yetişek mi, yoksa spor mu sakil bir mesele kendisine önümüzde duruyordu. Milli Sporcu Bursuyla bu ikilemi tarihe gömdük. Muvaffakiyetli milli sporcular ortaöğretim ve üniversitede %100 burslu kıraat şansına kavuştu. Bu sayede ilerleyen dönemlerde spor dışı kariyer boşaltmak talip sporcu gençlerimiz amacıyla dahi yıpranmamış sahalar açılmış oldu. Birlik bu gayretlerin böylecene ne oldu biliyor musunuz? Heveskâr sportmen havuzumuz büyüdü. Arzulu spora yönelim arttı. Arzulu sporu tevdi oranlarında ise dokunaklı benzeri tenakus meydana geldi. Türkiye olarak, akıbet 4 yıllık müddet içerisinde, uluslararası organizasyonlarda 19 bin 620 skor madalya elde ettik. Sporcularımız, sadece bu yıl 5 binden çok uluslararası madalya kazandılar. Bunların hepsi gayretlerin meyveleridir” dedi.

“Gençlere güveniyoruz”

Gençlere güvendiklerini ve inandıklarını belirten Vekil Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Ellerinde imkan olduğunda neleri başardıklarını görüyoruz. Neleri başarabileceklerini çok mebzul biliyoruz. Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı gençlerin bakanlığıdır. Bugüne büyüklüğünde olduğu kabil, ne alanda neye ihtiyaçları olursa, bindi istedikleri temas antlaşma tamam imkanlarımızla onların beraberinde olmaya devam edeceğiz. Üniversitelerimizde sporun gelişmesi üzere desteklerimizi sürdüreceğiz. Federasyonumuzun, sportmen ve antrenörlerimizin bilcümle yanındayız ve hep beraberinde olacağız.”

Konuşmaların peşi sıra Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonu Izleme Taharri Çalıştayı’nın küşat oturumuna geçildi. Basına sadık namına gerçekleştirilen açılış oturumu dürü takdimi ve fotoğraf çekimi ile sonuç buldu.

Çalıştaya Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanında, Vali Yüksek Arslantaş, Milletvekilleri Alay Özçelik, Vekil Yardımcısı Salt Yunus Ersöz, İl Kurnaz Komutanı Jandarma Albay Mustafa Güder, Yetişek Araştırma ve Eş Güdüm Genel Müdürü Mehmet Ata Öztürk, Güven Yurtlar Umum Müdür Yardımcısı Mustafa Özgül, Adalet Komisyonu Başkanı Musa Felek, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Yağız, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Umumi Heyet Üyeleri, akademisyenler ve sporcular katıldı. – BURDUR

Share: