Nazır Kirişci: “Üreticilerimizin sorunlarına çıkar yol kalkışmak amacıyla üstünlük alın”

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Nezaret personelinden kazımak talip tamlık vatandaşların işlerini kolaylaştırmalarını, üreticilerin sorunlarına umar doğmak amacıyla üstünlük almalarını istedi.

Personel Umumi Müdürlüğü yoluyla planlı bilgilendirme ve danışma toplantılarının Karadeniz Bölgesi’ndeki ayağında Tarım ve Orman Bakanlığı personeline çevrimiçi yerine seslenen Nazır Kirişci, iklim değişikliği, pandemi ve Rusya- Ukrayna Savaşı gibi toptan sorunlara mecbur yerine tarımsal üretim zincirinde ortaya sâdır aksamaların bir nice ülkeyi içten etkilediğini anımsattı. Bugüne kadar aldıkları tedbirlerle muhtemel zararların önüne geçmeyi başardıklarını tamlayan Kirişci, “Bugün ülkemizde ciddi ürünlerde hiçbir sıkıntımız yoktur. Çok şükür artımlı bire bir hasat sezonu geçiriyoruz. Ülkemizde gıdaya erişimde tıpkısı bastırık yaşanmıyorsa bu eli öpülesi çiftçimizin fedakarlığı ve aldığımız tedbirler sayesindedir” ifadelerini kullandı.

Uluslararası konjonktürü akıllıca değerlendirirken ati on yılların projeksiyonunu düzenlemek mecburiyetinde olduklarını dile getiren Kirişci, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Mühim mahsulat özellikle girmek amacıyla tarımsal üretimin temas aşamasında üreticimizin yanında olmalıyız. Verimliliği ve kaliteyi artırmaya yönelik çalışmalara odaklanmalıyız. Stratejik önceliğe cemaat ürünlerde gıda güvenliği milli ayrımsız meseledir. Besin güvenliğinin tedbir ve hesaplı ulaşım doğmak üzere iki ana ayağı bulunmaktadır.”

Vizyonlarını belirlerken “site tarımını” özellikle gündemlerine aldıklarını bildiren Kirişci, “Evcil ekonomiyi kalkındırmak, gıda güvenliğini bulmak, ürünlerin yetiştirildiği yerde tüketilerek zihayat ve sakametli gıdaya erişimi kolaylaştırmak, kadınlarımızın, gençlerimizin ve hassaten emeklilerimizin istihdamının sağlanması ve karbon ayak izinin azaltılması üzere site tarımını teşvik ediyor ve destekliyoruz” diye konuştu.

Karadeniz Bölgesi’nin bitkisel üretimde olduğu kadar hayvancılıkta dahi mutluluk tarımına yardım sunduğuna belen fail Kirişci, “sözleşmeli besicilik” uygulamasının önemini vurguladı. Dijital çözümleri zirai üretime adapte etmek ve ekolojik zenginliği konuşu zenginliğe dönüştürmenin rüçhan hedefleri olduğunu bildiren Nazır Kirişci, Türkiye’de benzeri önceki olan tarım sigortalarının yaygınlaştırılmasına bile önem verdiklerini vurguladı. Vekillik personelinden elde etmek talip tamlık vatandaşların işlerini kolaylaştırmalarını isteyen Kirişci, “Üreticilerimizin sorunlarına deva görünmek için inisiyatif karşı. Sorunlarını yeryüzü gelişmemiş sürede çözün” diyerek konuştu. – ANKARA

Share: