Nazır Yardımcısı Gizligider, Çankırı’da Kız Kardeşim Projesi sertifika törenine katıldı

Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider, “Hayvan sayısında geldiğimiz yasakçı, hububatta geldiğimiz yasakçı, birçoğunda Avrupa’üstelik birinciyiz, dünyada ise geçmiş 10 sıradayız.” dedi.

Gizligider, Çankırı’üstelik Vali Abdullah Ayaz’ı ziyaret edip Vilayet Itibar Defteri’ni imzaladı.

Daha sonraları Martir Mehmet Ağababa Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesine revan Gizligider, öğrencilerle ayrımsız araya geldi.

Gizligider, Ekincilik ve Orman Bakanlığının desteği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği ve Coca-Cola Türkiye ortaklığında, kadınların kazançlı hayata katılımını yetiştirmek için planlı “Kız Kardeşim Projesi” şehadetname törenine katıldı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünde düzenlenen tören öncesi Gizligider, kadın kooperatifleri tarafından üretilen ürünleri inceledi.

Gizligider, burada yaptığı konuşmada, kadınların elinin değdiği seçkin şeyin ayrı ayrımsız bereket, ayrı tıpkısı ürün, ayrı bire bir rahmet olduğunu söyledi.

Bu yüzyılın Türkiye Yüzyılı olduğunu belirten Gizligider, “Çıktı kendimizin ürettiği sunu çağdaş teknolojiyle, ürettiği arabamızla, ürettiğimiz tohumumuzla, ürettiğimiz uydumuzla, uçağımızla bire bir ayağımız toprağımızda, diğer ayağımız dünyanın ciharıyek tarafında yetik insanımızla inşallah Türkiye Yüzyılı.” ifadesini kullandı.

Koronavirüs salgını sürecinde ve bölgesel savaşlarda tarıma, hayvancılığa, ormana yönelimin arttığını dile getiren Gizligider, “Türkiye bu süreci oldukça gür atlattı ve buradan kâh dersler çıkardı. Üretimin ve bunun sürdürebilirliğinin, eskimemiş dönemde umum de Türkiye Yüzyılı dediğimiz bu dönemde nasıl benzeri yöne evrileceği yönünde bazı kararlar verdik. Benzeri yıl çiftçimiz tıpkısı iz eker haddinden fazla mal şayan, haddinden fazla mutludur ama diğer sene tümce o ürünü eker, değeri düşer, ‘Acaba ne olacak bu patatesçinin tıntın, hangi olacak buğdaycının abur cubur, pancarcının münhal…’ İnşallah bunların hepsini bitireceğiz. Eskimemiş dönemde gazi Meclis’imize de bu hazırlıklarımızı sunuyoruz. Ekilmeyen yegâne aynı metrekare alanımız olmasın istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Haddinden Fazla açık şekilde ihracatçı konumdayız”

Türkiye’nin dünya çapında tehlikeli işler yaptığını vurgulayan Gizligider, şöyle bitmeme etti:

” Kıbrıs’a akarsu götürüyoruz örneğin. Sulamaya açtığımız alanlar kezalik, burada birlikte evire çevire örnekler yaşanacak çokça geçenlerde. Efsanevi sayısında geldiğimiz bekçi, hububatta geldiğimiz yasakçı, birçoğunda Avrupa’birlikte birinciyiz, dünyada ise önce 10 sıradayız. Buna rağmen birileri aynı şeyler söylüyor. Geçtiğimiz 19 yılın 15’inde bu sektörde nema yaşanmış. 4 yılın ikisi zaten pandemiyle ilişik, ikisiyle ilgili da dönemsel sorunlar oldu. Bilfarz zirai hasılada bu yılı 30 milyar dolar ihracatla kapatmış olacağız. 2002’de ise bu cirim 3,8 bilyon dolarmış. Yani tahminî 9 intaç dünyaya sattığımız tarımsal üründe kazandığımız mal büyümüş. Esasen fındıkta, kuru üzümde, kayısıda, incirde, ayvada, buğday unu ihracatında dünyada bariz mesafe birinciyiz. Toplamda 87 bilyon dolar dış ticaret hacmimiz reşit, çokça net şekilde ihracatçı konumdayız. Hayvan sayısında belirtik açıklık Avrupa’üstelik birinci sıradayız. Çabucak hayvan sayısında değil, aynı da bunun niteliği var. Karkas vücut dediğimiz, ayrımsız hayvanın hangi büyüklüğünde deri verdiği üzere diyelim, bunlarda iki üç hatim büyümeler söz konusu. Gene kendine yeterlilikte beş altı eser dışında yüzde 100’ün üzerindeyiz. Bunların hepsini sizlerin eli değdiği için yapıyoruz.”

Gizligider, Kız Kardeşim Projesi’nin önemine dikkati çekerek, “Burada haddinden fazla koca eğitimler veriliyor. İnternet üzerinden bey, pazarlama mantığı nedir, modern dünyada, mevhum dünyada hangi fora etmek lazım, bunların eğitimi veriliyor. Mali bilinç, alıcı ilişkileri, dijital dünyada güvenlik, ürün sunumu ve pazarlama teknikleri, besin güvenilirliği, etiketleme mevzuatı üzere. Lütfen bu eğitimleri edinin. Size ayrıntılı vadede haddinden fazla balaban getirileri olacak.” dedi.

Konuşmanın peşi sıra proje kapsamında eğitim bilimi düzlük kadınlara sertifikalara verildi.

Share: