Nemrut Jeoparkı’nın UNESCO ağına alınması amacıyla arazide mesai yapıldı

Bitlis Muazzez Üniversitesi (BEÜ) Nemrut Jeoparkı Koordinatörlüğü Selen Yerleşmiş üyeleri, bölgedeki jeositlerin koordinatlarını ve faaliyet yürütülecek yerleri belirledi.

Tatvan ilçesinde katıksız güzelliklerinin beraberinde çokça sayıda bilimsel çalışmaların yürütüldüğü Bitlis Nemrut Jeoparkı’nın, Konfedere Uluslar Eğitim Bilimi, Haber ve Firez Örgütünün (UNESCO) Küresel Jeopark Ağı’na karışma edilmesi amacıyla çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda BEÜ bünyesinde, 11 kişiden oluşturulan selen kurulunun üyeleri, Avrupalı Seçme Destinasyonlar Projesi kapsamında “Mükemmellik Ödülü” düz Nemrut Kalderası’nın dahi içre saha aldığı bölgede önceki düz çalışmasını yürüttü.

Nemrut Dağı eteklerinde, Çekmece köyünde, Nemrut Krater Gölü ve çevresinde, püskürtü kalıntılarının bulunduğu Kantaşı bölgelerinde incelemelerde bulunan malumat yerleşmiş üyeleri, jeositlerin koordinatlarını, cephe tabelalarının bırakılacağı alanları, üslup yolları, gelecek merkezi ve bakma kulelerinin yapılacağı yerleri belirledi.

“Nahiye turizmine ulama sağlayacak”

BEÜ Olgun Edebiyat Fakültesi Akademisyen ve Bitlis Nemrut Jeopark Koordinatörü Doç. Dr. Yunus Uzun Maraba, AA muhabirine, olgun kurulu namına Nemrut Jeoparkı’nda çalışmalara başladıklarını söyledi.

Önceden tespit ettikleri jeositleri yerinde gördüklerini tamlayan Çiftçi, “Bu çalışmalar sonucunda gelecek sene temmuzda UNESCO’ya tasavvur mektubumuzu göndermeyi, ekimde üstelik başvurumuzu yapmayı planlıyoruz. Nemrut’un UNESCO tarafından jeopark olarak akseptans edilmesi, kesim turizmine büyük katkılar sağlayacak, yerel ve ecnebi birçok seyyah buraya gelecektir. Bu sayede kentin soylu erki anlamda gelişmesine komütatör olacaktır.” diyerek konuştu.

Referans sonrası UNESCO ekibinin, yapacağı incelemenin arkası sıra kararını vereceğini anlatan Maraba, “Umarım çalışmaların sonucunu alırız ve Bitlis’e bu jeoparkı kazandırırız. Bunun gerçekleşmesi şehrin geleceği üzere çok ongun olacak.” dedi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Dr. Akademisyen Saika Güngör ise fasıl çalışmalarını bitiren bilgi kurulunun Nemrut Jeoparkı’nda geçmiş düzlük çalışmasını yapmaya başladığını söyledi.

Sahada başlangıçta tayin ettikleri jeositleri durumunda görerek koordinatlarını belirlediklerini dile getiren Güngör, şunları kaydetti:

“Tabelaları ve alnaç oklarını nerelere yerleştireceğimizi ve jeositlere destek olacak kültürel etnografik değerlerimizi lacerem işleyebileceğimizi çalıştık. Bu işlerimizi bitirdikten sonraları ati sene UNESCO’ya başvuracağız. Bu kıytırık tıpkı süreç değil, bunu bir yere büyüklüğünde getirdik. Bu süreci, UNESCO’nun global jeoparkına organ namına bile sonlandıracağız. Bura turistik ayrımsız bölge. Başvuru olumlu sonuçlandığında Nemrut Jeoparkı dünyanın temas yerinde bilinen ayrımsız vadi olacak, insanlar ‘Gidip görelim.’ diyecek.”

Share: