Nevşehir Belediye Başkanı Deveci: “Şiddetin herhangi bir türlüsüne karşıyız”

Nevşehir Belediye Reisi Savran: “Şiddetin değme türlüsüne karşıyız”

NEVŞEHİR 25 Teşrinisani Kadına Yönelik Şiddete Karşı Arsıulusal Mücadele ve Dayanışma Günü zımnında Nevşehir’de planlı programda mütekellim Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran şiddetin değme türlüsüne alın olduklarını söyledi.

Nevşehir Belediyesi Karı ve Ev Hizmetleri Müdürlüğü yoluyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Alın Arsıulusal Savaş ve Tesanüt Günü zımnında tıpkı izlence düzenlendi. Program momentum sonucu hayatını kaybeden kadınların fotoğrafının düzlük aldığı ‘yaşasalardı’ isimli işporta ile başladı. İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen KADES uygulamasının bile tanıtıldığı programda konuşan Nevşehir Şehremini Dr. Mehmet Savran; “Kadına şiddet konusu ele alındığında söylenecek haddinden fazla öz var, aşağı çokça dertli olduğumuz ve üzüldüğümüz bire bir konu. Ancak ego iki konuya özen almak istiyorum. Birincisi, kadına yönelik şiddetin veya insana yönelik şiddetin tıpkı alışkanlıktan çıkarılması gerekiyor. Bu bile çocuklarımızın eğitimi ile olanaklı. Elbette eğitimi verecek esas-babanın bile şiddete yönelmeyen, şiddetin çözüm olmadığını bilici kişiler olması gerekiyor. Bu anlamda üstelik hem İç İşleri Bakanlığı hem da Eş ve Içtimai Politikalar Bakanlığının çalışmaları var. Bizler birlikte toplumun bireyleri, idarecileri yerine bu konuda gelişigüzel tip imkanı kullanıp toplumu eğitmeyi ayrımsız görev bilmeliyiz. Zira şiddeti mantıklı bulan, şiddetin sebebi olduğunda şiddeti akıllıca gören bir konsept ile şiddeti engel olmak çokça pres” ifadelerini kullandı.

Savran; “İkinci ilgi kazanmak istediğim konuda kadına müteveccih çabukluk söz konusu olduğunda bunun içtimai, içtimai tıpkısı dava olduğunu kabul etmek, idari-politik tıpkısı iş olmadığını saymak gerekiyor. Ne efsus kim kadına müteveccih seri karşılaştığımızda, eş cinayetleri olduğunda ara sıra çevreler mevcut iktidarın, devletin benzeri hatası, politikası sonucu oluştuğunu lanse ederek topluluk üstünde alacak oluşturmaya çalışıyor. Bu ebat kadına müteveccih çapkın mücadeleye çokça uymazlık veriyor. Haddizatında onların niyetleri kadına yönelik acul savaş olsa toplumsal ve toplumsal sorunları kabul edip bu anlamda bütün birlikte savaşım yazar, ülkü çözüm odaklı olurlar” dedi

Deveci, Bizler hem Mütedeyyin topluluk yerine hem da Türk milletinin bireyleri olarak şiddetten çok uzak tıpkı toplumuz, çaba genlerimize hilaf. Sefir Efendimiz, ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ der. Dinimiz, bir insanı öldürmenin genişlik büyük günahlardan olduğunu söyler. Anadolu’nun sesi olan nazik üstat Neşet Ertaş, ‘Kadınlar kayırıcı, bizler insanoğlu’ der. Bunların topluma öğretilmesi ve bizlerin kişi kimliğimize bürünmemiz gerekiyor, bu şekilde kadına müteveccih şiddeti önleyeceğimizi düşünüyorum” dedi.

Kadına Yönelik Şiddete Alın Arsıulusal Mücadele ve Tesanüt Haset dolayısıyla planlı program protokol üyelerinin bergüzar takdimi ile akıbet buldu.

Share: