Nevşehir’de ürettikleri vegan ve glutensiz jelibonları 35 ülkeye ihraç ediyorlar

Doğanlar Besin, Nevşehir’de ürettiği yemişli, vegan ve glutensiz jelibonları 35 ülkeye ihraç ediyor.

Anadolu Ajansı’nın (AA) toptan bildirişim ortağı olduğu, İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) ile İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) aksiyon birliğinde düzenlenen 8. Dünya Helal Zirvesi ve 9. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı zaman sona erecek.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde bu sene “Sürdürülebilir Tecim İçin: Küresel Helal Endüstrisinin Gelişimini Umum Yönleri ile Keşfedin” mottosuyla İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, Küçük Asya’bile düzlük alan KOBİ’ler dahi katıldı.

Katılımcı firmalar ortada saha düzlük Doğanlar Azık, Nevşehir’üstelik üreterek İsrail’den ABD’ye kadar 35 ülkeye ihracatını gerçekleştirdiği vegan, glutensiz ve meyveli jelibonları görücüye çıkardı.

Doğanlar Azık Genel Müdürü Kilolu Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1986 yılında temelleri atılan şirketin; Küçük Asya’dan aldığı ilhamla rastgele güzeşte devir büyüdüğünü, yatırımlarını ve istihdamını küşayiş vermeden sürdürdüğünü rapor etti.

Doğan, tanıtım çalışmaları kapsamında akıbet olarak katıldıkları Helal Expo Fuarı’nda yabancıların ağır sıklet ilgisiyle karşılaştıklarını bildirdi.

“Tamamen bitkisel üretim yapıyoruz”

Kilolu Doğan, arık ballıdarı üretimiyle başladıkları ticari faaliyetleri giderek değişik alanlara yaydıklarını, lokumdan pekmeze, kuru yemişten kahveye büyüklüğünde ayrımlı kalemlerde üretimleri bulunduğunu anlattı.

Üretimlerini helal gıda standartlarıyla gerçekleştirdiklerini aktaran Doğan, hele jelibon tüketimi ile ilişkin keder duyanlar için yemişli, vegan ve glutensiz jelibon üretimine başladıklarını bildirdi.

Halihazırda yüzlerce titrem azık üretimi yaptıklarını tamlayan Doğan, “Helal nişane dediğimiz jelatinsiz bire bir iz. Bugün jelatin sığır jelatini de olsa detayını bilemiyoruz. Üretim süreci strateji edilemediği üzere tığ dahi tamamen nebati kabak maddeler kullanarak üretim yapıyoruz. Şu anda 35 ülkeye ihraç ediyoruz. Yediğimiz ürünler bizim dünyaya bakış açımızı birlikte değiştiriyor. Bu nedenle helal ölçün taşımasına ilgi ediyoruz.” diye konuştu.

“İhracat yaptığımız devlet sayısını yeni yatırımlarla 100’e çıkarmayı hedefliyoruz”

Doğanlar Gıda Genel Müdürü Doğan, Mütedeyyin olsun ya birlikte olmasın tüketicilerin vegan ürünlere rağbetinin arttığına belen ederek, “Rastgele kıtada müşterimiz var. Biz KOBİ’yiz. Şu anda ihracatımız 3-4 milyon dolar aralığında.” dedi.

Şu anda helal mahsulat ile dayalı bakir yatırımları bulunduğunu, istihdamlarının 70’ten 150’ye çıkacağını nâkil Doğan, bu yatırımlarla üretimlerini genişlik birkaç 10 intaç artırmayı, dış satım yaptıkları mutluluk sayısında birlikte 100’ü aşmayı hedeflediklerini kaydetti.

Share: