Nevşehir’in abide ağacı 530 yıllık sapsız meşe görkemiyle bibi ayakta

Nevşehir’in Avanos ilçesine mecbur Özkonak beldesinde mevcut ve Anıt Ağaç kendisine tescillenen 530 yaşındaki sapsız meşe, geniş gövdesinin kabuklarında ve debdebeli dallarında asırların izini taşımaya bitmeme ediyor.

Sonbaharda yaprakları zerrin ve yeşilin farklı tonlarını yansıtan 36 metre boyundaki ağaç, 610 santimetre çapındaki gövdesiyle dikkati çekiyor.

Kayadan oyma tarihi meydan altı şehrinin bulundu Ceneviz Vadisi’nin şipşak yanı başında düz düzlük meşe, çevresindeki özge ağaçlar arasında göze çarpıyor.

Ağacın bulunduğu bahçenin sahibi, 78 yaşındaki Yakup Demir, AA muhabirine, çocukluk anılarının mekanı olan ağacın değme sezon değişik güzelliğe büründüğünü rapor etti.

Çıpa, Firez ve Gusto Varlıklarını Himaye Kanunu kapsamında yaptıkları başvuruyla meşenin 2011 yılında Abide Ağaç statüsüne alındığını aktardı.

Geçmiş yıllarda sağlam rüzgarlarda ağacın ara sıra dallarının kırıldığını tamlayan Demir, “Iri dedemler bahçeyi para edinince ağacı da sahiplenmişler. Bu ağacı koruyoruz, birinin uymazlık vermesini engelliyoruz. Yapraklarını bu zamanda dökmeye başlar, baharda gene yeşerir. Çocukluğumuzda burada palamutlarla baziçe oynardık. Köyün çocukları ağacı ahcar, biz üstelik onları kovalardık.” diyerek konuştu.

Share: