Nikaragua’da Roma Katolik Kilisesi cevaz verilmemesine rağmen ayin düzenledi

Nikaragua’de Roma Katolik Kilisesi, polisin müsaade vermemesine karşın başkentte ayin yaptı.

Polisin iç düzenlilik gerekçesiyle aktiflik ve ayine cevaz vermediği hükûmet merkezi Managua’dahi, yüzlerce dirilik aynı araya geldi.

Ayin, polislerin bati asayiş önlemleri altında geçti.

Kardinal Leopoldo Brenes, ayinde yaptığı konuşmada, burada hem mutlulukla hem birlikte bölgelerinde yaşanan boyut nedeniyle üzüntüyle bire bir araya geldiklerini söyledi.

Roma Katolik Kilisesinden güzeşte yapılan açıklamada, “Ulusal polis güçleri, çöz düzenlilik nedenlerini esbabımucibe göstererek Marian Kongresi’nde planlanan aktiflik ve ayine müsaade vermedi.” ifadesi kullanılmıştı.

???????Kilise’ye bağlı Managua Başpiskoposluğu, karara tepki göstererek herkese, barışçıl şekilde Kilise ve Nikaragua amacıyla yakarış etme çağrısında bulunmuştu.

Hükümetten 1 Ağustos’ta yapılan açıklamada ise Matagalpa piskoposu Rolando Alvarez’in tiksinti ve şiddetti körüklediği iddia edilerek soruşturma başlatılacağı kaydedilmişti.

Ülkede bugüne kadar değişik zamanlarda Roma Katolik Kilisesi’ne ilgili yedi radyo istasyonu kapatılmıştı.

Ulusal Divan, 3 Şubat’ta birlikte bazıları Roma Katolik Kilisesi ile bağlantılı 4 hususi üniversite ve 6 arkalama kuruluşunun kanuni statüsünü fek etmişti.

Share: