Nurdağı’nda depremzedelerin yaraları birlik kuvvetli taşımalık kentte sarılıyor

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde kamu kuvvetli taşımalık kentte depremzedelere birçok imkân sağlanıyor.

Depremler zımnında çok sayıda habbe yıkıldığı ilçede, Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinatörlüğünde, TOKİ ve Yurt Hane Genel Müdürlüğü yoluyla yığma, inşa ve konteynerlerden oluşan geçici barınma alanları yapılıyor.

İlçede 2 ayrı bölümde 305 bin metrekarelik alanda, sosyal bünye ile kütüphanelerin da yer aldığı, 3 bin 208 birimden oluşan, 19 bin kişinin kalabileceği geçici tahaffuz alanlarında yapım çalışmaları sürüyor.

İlçede inşaatına başlanan tuğla evlerin da gücük sürede tamamlanması bekleniyor.

Her makule imkân mevcut

Kurulumu tamamlanan ve depremzedeleri ağırlaya başlayan taşımalık şehir, marketten kuaföre, toplumsal alanlardan okullara, halk sanatları merkezinden hars-konferans aktivitelerine büyüklüğünde birçok imkan depremzedelere sunuyor.

Tekyürek Meydanı’ndaki toplumsal marketten depremzedeler, ücretsiz erzak realizasyon ederken, hıfzıssıhha sıkıntısının çözüme kavuşturulması için Gaziantep Büyükşehir Belediyesince ilçedeki yüzme havuzu, banyo ve çamaşırhanelere dönüştürüldü.

Çocukların eğitim bilimi hayatından uzak kalmaması için keçe sınıflar kuran ekipler, baziçe parkları, spor alanları oluşturup tıpkı zamanda gezgin kitabevi ve çocuk yuvası ihtiyacına üstelik hızlıca cevap verdi.

Konteyner kent sakinleri memnun

Afetzede Ayşe Aydınlık, AA muhabirine, depremde düşünemeyeceği büyüklüğünde acılara şahitlik ettiğini belirterek, o günü tanım edemeyeceğini söyledi.

Evlerinin depremle birlikte yıkıldığını ve bir nice yakınını kaybettiğini nâkil Aydın, “Oğlumun enkazın altında kaldığını zannettim, baktım oğlum arabanın içinden artık. Gelini sordum, çocuğu sordum. Ondan sonra onun sesini duydum. Daha hayatımda anca tıpkısı mutluluk yaşamadım. Sarıldım, şükrettim müstacelen secdeye kapandım. Yani ara sıra insanlar aklını kaybetse üstelik normaldir. O patırtılı o ruh, fitne yeri güya. Akşam Ezanı bu arada oturduğumuz yakınlarımızı kaybettik.” dedi.

Aydın, depremin peşi sıra bir süre çadırda kaldıklarını, pazartesi günü ise konteyner kente yerleştiklerini rapor etti.

Burada her tip imkanın sunulduğunu dile getiren Ayşe Işıklı, şunları kaydetti:

“Buraya gelince yani kral dairesi kabilinden gördüm. Girdik, yerleştik. Demincek eskimemiş bakir hüzünleri, acıları geçmişi hatırlıyorsun. Neyi, hangisini sıraya koyacağımı bilemiyorum. Aklıma hangisi gelirse onu söylüyorum amma kötü tarifsiz. Evet hakeza bir ızdırap namevcut. Devletimizin Cenabıhak yar ve yardımcısı olsun. Kendisi (Recep Tayyip Erdoğan) geldi. Yani âdem fakat bu büyüklüğünde yapabilir, ne yapsın? Yani 11 devlet, ilçeler, köyler aut aklıma birlikte gelmiyor. Çokça yumruk yani. Ona birlikte zordur bize elbet zorsa. Biz yani çok baş döndürücü aynı hayat yaşıyorduk, rastgele şeyimiz rahattı. Ama böyle de acı olacakmış. Kimseye yaşatmasın imdi rabbim.”

Share: