Öğrenciler bu okulda avanak sağıp natürel yoğurt üretiyor

Öğrenciler bu okulda taş arabası sağıp tabii yoğurt üretiyor

Meslek lisesinde üretilen doğal yoğurtlar, pansiyonlar ve anaokullara gönderilecek

ÇANKIRI – Çankırı’da kâin Martir Mehmet Ağababa Mesleki ve Ustalık Rum Lisesinde eğitim bilimi gören öğrenciler, öğretmenleri ile alay malay besledikleri kocabaş hayvanlardan sağdıkları sütü yoğurt yapıyor. Okulda üretilen yoğurtlar, Cankiri’daki resmi pansiyon ve anaokullarına gönderilecek.

Çankırı’da, hayvancılık ve tarım alanında ihtisaslaşan öğrenci ve çalışanlar benzeri ilke imza atarak yoğurt üretimine başladı. Okulda terbiye gören öğrenciler, alanında uzman öğretmenleriyle, okuldaki hayvan atölyesinde yetiştirilen büyükbaş hayvanlardan sağdıkları sütle yoğurt üretimine başladı. Çankırı Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’nden mukteza izinlerin alınmasının arkası sıra ulama maddesi içermeden üretilecek yoğurtların yapım süreci amacıyla imalathane ekipmanları tamamlandı. Hoca ve öğrenciler yoluyla tecrübe gayeli yapılan çalışmalarda elde edilen veriler neticesinde saf üretime geçilecek. Üretilecek yoğurtlar 10 litrelik ambalajlarda Milli Terbiye Bakanlığı’na ilişkin pansiyon ve anaokullarına gönderilecek.

“Tescilli yoğurdumuzu birlik pansiyonlarımıza, marketlerimize göndermeyi planlıyoruz”

Yapılan say ile ilişkin bilgelik veren Çankırı Martir Mehmet Ağababa Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi Müdürü Emrah Olkaç, “Okulumuz tarım, hayvancılık ve besin alanlarında eğitim bilimi veren tıpkısı okulumuzdur. Hayvancılık alanında bulunan 37 nüsha kocabaş, 56 sayı küçükbaşımız kâin. bunlardan elde ettiğimiz günlük kestirmece 300 litre sütümüz ile gıda atölyemizde yoğurt ayırmak üzere yoğurt üretim tesisini nesir ettik. Gıda Bölümü öğrencilerimiz, burada görev işleyen öğretmenlerimiz ve personellerimizle günce 200 litre ambalajlanmış yoğurt üretimine geçmeyi planlıyoruz. Müsaade ve tescil işlemleri tamamlandıktan sonraları, ikinci dönemin başında saf üretime başlayacağız. Detaylı ömürlü, doğal, halk yapımı yoğurdumuzu halkımızla buluşturacağız. Bu tesisi kurmadan ilk üretmiş olduğumuz normal ana yoğurtlarını biz elhak pansiyonlarımızla buluşturuyorduk. Demincek henüz hevesli ağıl geldik. İnşallah üstünde okulumuzun logosunun meydan aldığı tescilli yoğurdumuzu parçalanmamış pansiyonlarımıza, marketlerimize göndermeyi planlıyoruz. Türkiye çapında çalışacağız” dedi.

“250 litrelik cemi kapasiteli istihsal sistemimiz var”

250 litrelik üretim kapasitesine erbap olduklarını kaydeden Alan Şefi Nedret Servi, “Günlük 300-325 litre arası süt üretimimiz var. Ürettiğimiz sütü tarumar kendisine, jale süt kendisine sattığımız kabilinden, bir zamanda besin atölyemizde birlikte yoğurda dönüştürüp, okulların pansiyonlarına gönderiyoruz. Hayvancılık ünitemizde ürettiğimiz sütü buradaki yoğurt ünitemizde yoğurda dönüştürüyoruz. 250 litrelik cemi kapasiteli tıpkısı sistemimiz var. Bu sistemimizde soğutma, pastörizasyon ve mayalama ünitesiyle birlikte ayıklama üniteleri dahi mevcut. amma velakin ürettiğimiz yoğurdu Çankırı ilindeki pansiyonlu okulların yemekhanelerinde yoğurt namına sunuyoruz” diye konuştu.

Yoğurt üretiminde düzlük alan Çankırı Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi öğrencilerinden Yusuf Samet Aydoğan, “Toplam 37 kesim büyükbaş hayvanımız var. 14 tanesini sağıyoruz. Ürettiğimiz sütü atölyede işleyip yoğurt yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: