Öğrenciler söyledikleri şarkılarla diyaliz hastalarına maneviyat verdi

Bitlis’te Vuzuh Aziz Domuzuna Sanatlar Lisesi öğrencilerinin seslendirdiği şarkılar, diyaliz hastalarına maneviyat oldu.

Bitlis Mehabet Hastanesi idarecileri, haftanın muhtemelen günlerinde diyaliz ünitesine gelen hastalara korumak üzere çalgı aleti etkinliği yarmak için lisenin yöneticileriyle görüştü.

Bunun üzerine, çalgı aleti öğretmeni Gülistan Çimen İlci ile hastanenin diyaliz ünitesine gelen 12 mektepli, tedavi gören hastalar amacıyla şarkı ve türküler seslendirdi.

Öğretmen ve öğrenciler, henüz sonra hastalarla kardeş kardeş etti, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Başhekim Yardımcısı Yüksek Aker, gazetecilere, hastaların arada bir haftanın 5 günü diyaliz makinesine bağlanmalarının sosyal hayatlarını etkilediğini söyledi.

Diyaliz hastalarının zamanlarının iri bölümünü serviste geçirdiğini anlatan Aker, şöyle konuştu:

“Tedaviler sadece tıbbi manada ilaçla olmuyor. İnsanların ruhsal durumlarını birlikte dikkate kabul etmek geçişsiz. Onların ruh bilimsel durumlarını yükseltmek amacıyla aktiflik yaptık. Tıbbi tedavinin birlikte moral olsun diye niteleyerek bu çeşit etkinlikleri yapmaya çalışıyoruz. Zaman bile diyaliz hastalarına dikkati yolmak ve gidemedikleri içtimai etkinlikleri bire bir nebze de olsa ayaklarına getirip bahtiyar olmalarını sağlamak istedik. Emeği geçenlere teşekkürname ediyorum.”

Çalgı öğretmeni İlci birlikte farkındalık monte etmek için diyaliz merkezine geldiklerini belirterek, “İki kamer önceki diyaliz merkezinde kayınpederimi kaybettik. Bu nedenle katıldığımız aktiflik benim üzere haddinden fazla anlamlı oldu. Türkçesi gelmekte zorlandım ama umarım dolgunca gelmiştir.” diye konuştu.

Öğrencilerden Muhammet Sipan ise hastalar için konser verdiklerini anlatım ederek, “Kendilerini mutlu hissetmeleri güzel güçlük yarattı. Tığ bile onlara bindi vermekten bahtiyarlık duyduk. Hastaların bodur zamanda sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz.” dedi.

Yaklaşık 8 yıldır diyaliz ünitesine gelen sayrı Sabiha Argut, çok güzelce aynı etkinliğin düzenlendiğini dile getirerek emeği geçenlere teşekkürname etti.

Share: