ÖĞRENCİLERE UYGULAMALI İTFAİYECİLİK EĞİTİMİ

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Keyif Bilimleri Fakültesi Müstacel Yardım ve Facia Yönetimi Bölümü öğrencileri anne yangıncılık dersinde İtfaiye Müdürlüğü’ndeki kılgısal eğitimde arak döküyor.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Esenlik Bilimleri Fakültesi Evgin Arkalama ve Kıyamet Yönetimi Bölümü öğrencileri derste nazari yerine gördükleri konuları haftada tıpkısı dönem İtfaiye Müdürlüğü’nde uygulamalı yerine öğreniyor. Uygulama eğitiminde kız öğrenciler erkeklere taş çıkartıyor.

Öğrencilerin yangıncılık mesleğine meraklı ve ait olduklarını belirten Burdur İtfaiye Müdürü Mehmet Mualla Ballak, Öğrencilerimiz bugün ana itfaiyecilik, yangınlara müdahale ve akıntı tarzı dersinin uygulamasını yapıyor. Derslerde bunu teorik yerine anlatmaya çalışıyoruz ama nazari kitaptan öğrenmek hesabına uygulamayla yerinde ısıyı ve dumanı tadarak mesleği öğrenmeleri daha ferah oluyor dedi.

Uygulamalı eğitimde akaryakıt tankeri yangınına müdahaleyi kılgısal adına gösterdiklerini anlatan Ballak, Öğrencilerimiz mesleğe meraklılar, ilgililer. Bu meslekte de haddinden fazla gani bir şekilde yetişiyorlar. Bilcümle öğrencilerimize başarılar diliyorum ve şimdiden mesleğimize yalabık geldiniz diyorum diye niteleyerek konuştu.

Üçüncü derslik öğrencisi Emel Semirtilmiş, İtfaiye Müdürlüğünde itfaiye aracı ve coşkunluk güvenliği dersi alıyoruz uygulamalı adına. Bu bölüme gelmeden evvel yapabilir miyim, başarabilir miyim diye niteleyerek önyargılarım vardı. Yaptığımız icraat sebebiyle yapabileceğime inandım ve özgüvenim yükseldi. Çok ongun bir eğitim alıyoruz. Geleceğin itfaiyecileri almak için yarışıyoruz diye niteleyerek konuştu. Üçüncü dershane öğrencisi Ruh Tekeli da Coşkunluk güvenliği dersini okulda nazari adına alıyoruz. Haftanın ayrımsız günü da İtfaiye Müdürlüğü’nde aplikasyon yapıyoruz. Bu bölümü seviyorum. İnsanlara dayanaklık etmek gani geliyor bana. Herkesin kaçarak gittiği ortama koşarak insanlara arkalamak bana bereketli geliyor. Kudretli olacağımı düşünüyorum dedi.

Share: