Ömer Fethi Gürer: “Temas Sene Bire Bir Nişane Tarlada Kalıyor ve Üreticisini İflasın Eşiğine Getiriyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, mütezayit maliyetler zımnında çiftçinin yaşadığı mesail üzerine ağustos ayı kayran izlenimlerini “Zirai Girdi Maliyetleri” antetli çalışmada derledi. Çiftçilerin maliyetlerin artmasından şikayetçi olduğunu vurgulayan Gürer, “Her yıl farklı bir yayın tarlada kalıyor, mal etmiyor ve üreticisini iflasın eşiğine getiriyor. 2020 yılında patates, 2021 yılında soğan ve bu yıl de karpuz ve gözleme tarlada kaldı” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticilerin yaşadığı sorunlarla ait ağustos ayı “Tarımsal Girdi Maliyetleri” başlıklı düzentileme hazırladı. Niğde’birlikte tarlalarda ekinci ve üreticileri ziyaretinden görüntüler paylaşan Gürer, girdi maliyetlerindeki artışın çiftçilerin birçoğunu mecbur istihsal yapmaya zorladığını kaydetti. Gürer, “Niğde ilinde ayrımlı köy ve kasabalara ziyarette bulundum ve buralardaki değişik yayın gruplarının üreticileri ile görüştüm. Ortak beyin süt ve basma fiyatlarına gelen zamların tarımsal üretimin sürdürülebilirliğini zorladığı yönündedir” dedi.

“LAMBA KARPUZU VE DÜRME ÜRETİCİSİ NE YAPSIN?”

Artan maliyetlerinden periferi sorunlar yaşayan, ürünü tarlada mütezayit karpuz ve lahana üreticileri Gürer’e balkı yandı. Karpuzda mahsul olmasına karşın koca yapamadıklarını anlatan karpuz üreticisi Nuh Çiftçi, Niğde’nin yanında Konya, Şanlıurfa ve Adıyaman-Bismil’bile, tarlada karpuzun kilogramının 60 kuruştan bile satılamadığını anlattı.

“LAHANAYI SATAMAZSAK DÜRME BİZİ SATAR”

Lahana üreticisi ise girdi maliyetlerinin artması ve akaryakıt zamları ile oluşan taşımalık giderlerinden periferi tüccarın sav çıkarttığını ve ürünün tarlada kaldığını, ürünü satabilmek için tüccara adeta yalvardıklarını söyledi. Gözleme üreticisi Ahmet Üzücü, “Lahanayı satamazsak lahana bizi satar” dedi.

“DÜNYALIK ETMİYOR”

Gürer, “Gelişigüzel yıl ayrımlı bir yapıt tarlada kalıyor, para etmiyor ve üreticisini iflasın eşiğine getiriyor. 2020 yılında patates, 2021 yılında soğan ve bu yıl birlikte lamba karpuzu ve gözleme tarlada kaldı” dedi.

FASULYE ÜRETİCİLERİ…

Bölgede üretilen asıl ürünlerden olan fasulye ve şeker pancarının üreticileri, TMO vasıtasıyla aya fiyatın açıklanmasını bekliyor.

Fasulye üreticisi Mutlu Özşahin, güzeşte yıl 7 buçuk ila 8 lira ortada mütebeddil fiyatlarla sattıkları fasulyenin, 3-4 bitirme kalan girdi maliyetleri dikkate alınarak TMO tarafından bir kurum fiyatı açıklanması gerektiğini belirtti. Özşahin, “İşçilik üstelik iki katına bundan sonra. Sağlık gider dengesi bozuldu. Biz çok bire bir madde istemiyoruz. Keşki mazot, basma, umar, canlılık fiyatları bu kadar artmasa de biz dahi fasulyeyi 5 liradan satsak” dedi.

Köyde eski yıllarda 50’den aşkın çiftçinin şeker hastalığı pancarı ürettiğini belirten Gürsel Karakaya, şu anda köyde şekerpancarı üreten rençper sayısının 5-6 civarında olduğunu belirtti.

“ŞEKER PANCARI İÇİN 1700 LİRA, FASULYE İÇİN İSE 21-22 LİRA AYAK TABANI FİYAT BEKLENTİSİ VAR”

Gürer, “Şeker pancarı üzere 1700 teklik, fasulye amacıyla ise 21-22 liralık taban değer beklentisi var. TMO vasıtasıyla çiftçinin bu beklentisi karşılanmalı ayrıca ayak tabanı fiyatın açıklanma süresinin tetik tıpkısı şekilde belirlenmesi ve bu süreçte çiftçinin tüccara mahküm bırakılmaması sonuç mertebe önemlidir” dedi.

“SAMAN, YONCA VE RÜŞVET…”

Bölgedeki ziyaretleri sırasında Ulukışla ilçesinde balya geldiği besici aynı aile ile konuşan Gürer, besiciliğin küsurat yemleme maliyetleri sonucunda yapılamayacak noktalara ulaştığını belirtti.

Besici Burak Kipar, “Sütün litresi bile ant kilosu bile 7 liralık. Bu şartlarda elbet para kazanacağız? Yonca balyasının tanesi 65-70 liraya daha çok. Kasem torbası 350 liralık, kilosu 7 liraya balya geliyor. Saman, yonca ve rüşvet fiyatları üstelik ayrımsız sene öncesine göre 3-4 bitirme arttı” dedi.

Neslihan Kipar ise, “O nedenle köyde devam etmek istemiyoruz. Çocuklarımın de burada kalmasını istemiyorum. Hayvancılık istiğna etseydi köyde kalmaya devem ederdik” diyerek ağrı yandı.Share: