Ömer Seyfettin vefatının 103’üncü yılında memleketinde anılıyor

Balıkesir’in Rutubet ilçesinde, Hars ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla uray tarafından planlı “34. Ömer Seyfettin Hars ve Sanat Haftası” etkinlikleri başladı.

Ünlü yazarın vefatının 103’üncü yılı dolayısıyla memleketi Gönen’dahi düzenlenen etkinlikler, adının verildiği celi Rutubet Belediye Reisi İbrahim Palaz vasıtasıyla Ömer Seyfettin Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başladı.

Badik, törende, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler dolayısıyla bu yıl programların daha basit geçeceğini söyledi.

Ömer Seyfettin’in Türk edebiyatına çok koca eserler verdiğini vurgulayan Badik, şöyle konuştu:

“Türkçede sadeleşmeyi öne haiz, halkımızın benimsediği edebiyatçılar arasında düzlük almasının sebeplerinden biri üstelik budur. Kısa hikayeciliğin ülkemizde kurucu isimlerinden biri yerine bildik Ömer Seyfettin, edebiyatta Türkçülük akımının da kurucularından, öncülerindendir. Vefatının 103’üncü yılında Ömer Seyfettin’in Türklüğe ve Türkçeye yapmış olduğu hizmetler ile muazzez hatırasının önünde nazikâne eğiliyor, yağmur ve şükranla anıyorum.”

Törenin ardından Belediye Konferans Salonu’nda Ömer Seyfettin Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı kılık sergisi ziyarete açıldı.

Programlara, Nem Kaymakamı Arslan Dar, İlçe Itimat Müdürü Mehmet Meram Yöndem, Milli Terbiye Müdürü Sezai Turna, çekicilik amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Ömer Seyfettin Kültür ve Musahabe Haftası, türkü dinletisi, site koşusu, satranç turnuvası, seyir ve hikaye yarışması gibi etkinliklerle 3 Mart Cuma akşamına kadar bitmeme edecek.

Share: