ORDU’DA 10 İLİN KATILIMIYLA ÇAĞ KESEN TATBİKAT

ORDU’üstelik, İl Afet ve Evgin Ebat (AFAD) Müdürlüğü marifetiyle 10 ilin katılımıyla ‘Sel, Ekstrem, Kaybolma Taharri-Kurtarma’ tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği, ırmakta yatık kalanları, anbean yarışan ekipler kurtardı, suda kaybolma eşhas için de arama çalışması yapıldı. Kenar Güvenlik Komutanlığı’na ait sefine ve helikopter üstelik tatbikatta kullanıldı.

Kalabalık İl Facia ve Müstacel Genişlik (AFAD) Müdürlüğü aracılığıyla, ‘Sel, Begayet, Kayıp Arama-Kurtarma’ tatbikatı düzenlendi. Kalaba ile Giresun, Rize, Trabzon, Samsun, Tokat, Sinop, Kastamonu, Amasya ve Erzurum illerinden 697 personelin katıldığı tatbikatta senaryo gereği, bölgeye 216 kilo yağış düşmesiyle Melet Irmağı taştı. Irmak çevresinde 12’si ada üstünde almak amacıyla toplam 15 güç mahsur kalırken, 9 yaşama ise kayboldu. Bölgede kontrol ve istirdat çalışmaları başlatıldı. İlk adına ırmaktaki adaya botla vasıl ekipler, çevrik artan 12 kişiyi kurtarıp, emniyetli bölgeye aldı. Arkası Sıra ırmakta yatık küsurat 3 kişiyi da kurtaran ekipler, kayıpları aramaya yöneldi. Bu tam ıslahat çalışması işleyen vinç operatörü, ırmakta çevrik kaldı. Cerrah ve iş makinesi birlikte tatbikatta kurtarıldı.

Aynı bölgede sürdürülen tatbikatın devamında ekipler, senaryo gereği başat sularına kapılan otomobilde 2 kişinin hayatını kaybedip, 1 kişinin açkı üstünde çevrilmiş kalması üstüne harekete geçti. Anahtar üzerinde mahsur artan kişiyi, ekipler güvenli bölgeye, su altında yapılan aramada dahi cansız bedenlerine ulaşılan 2 dirilik botla karaya çıkartıldı. Bu tam Trabzon’dan getirilen etken taharri köpeği de bölgede arama yaptı.

HELİKOPTER ÇEVRIK KALANLAR İÇİN HAVALANDI

Tabikatta yönlendirilen ekiplerin ırmakta mahdut kalan kişiye ulaşamaması zımnında bölgeye Kenar Düzenlilik Komutanlığı’na sınırlanmış helikopter çağırıldı. Sarkıtılan iple helikoptere çekilen birey, mahsur kaldığı yerden alınıp karaya çıkartıldı. Yaklaşık 2 saat süren manevra, çevredekilerin cep telefonu kamerasıyla her an kaydedildi.

‘ÜLKE NAMINA ANBEAN HAZIR OLMAMIZ LAZIM’

Tatbikatın peşi sıra açıklama özne Ordu Valisi Tuncay Sonel, ülkede afetlere amade olunması gerektiğini belirterek, Zaman Kalaba’de bölgemizden 10 ilden umum birimlerin koordinasyonuyla Melet Irmağı’nda güzelce aynı manevra gerçekleştirdiler. Kıran güvenliğimizin helikopterinden, jandarmamıza, emniyetimiz, itfaiyemiz, keyif ekiplerimiz ve bütün birimlerimize kadar aklı başında aynı tatbikatla belkili hâkim, heyelan evet bile aynı afette neler yapılması gerektiğini bizlere gösterdiler. Koordinasyonun olması, başarılı benzeri şekilde tatbikatın sonuçlanması bizi memnun etti. Çünkü, seçkin türlü afete amade olmamız gerekiyor. İki sene evvel yandaki ilimiz Giresun’daki başat felaketini bilcümle birlikte yaşadık. İlk giden ekiplerden biri olarak konuşuyoruz. Bizim ülke adına her an amade olmamız geçişsiz. Depremde, selde, heyelanda, yangınlarda devletimizin ve bu konuda gönüllü vatandaşlarımızın Sayın Cumhurbaşkanı’mızın hızla himayelerinde devletimizin bilcümle birimleri kendisine kıran takkadak oraya gitmesi bunun tıpkısı göstergesi. Tüm ekibe teşekkürname ediyorum diyerek konuştu.Share: