“Osmanlı payitahtı” 4. Dünya Göçkün Oyunları’nda binlerce misafiri ağırlayacak

Bursa’nın İznik ilçesinde yapılacak 4. Dünya Göçkün Oyunları, yaz sezonunun peşi sıra site turizmini baştan hareketlendirecek.

Dünyanın genişlik şişman anadan görme spor organizasyonu olan ve Türk Devletler Teşkilatı üyesi devletlerin başkanları düzeyinde kararlaştırılan Göçkün Oyunları’nın önce üçü 2014, 2016 ve 2018’üstelik Kırgızistan’dahi gerçekleştirildi.

Göçer oyunlarının 4’üncüsü Kovid-19 salgını zımnında iki yıl ertelemenin peşi sıra “Osmanlı payitahtı” Bursa’nın pek haddinden fazla medeniyete karı sahipliği işleyen ilçesi İznik’te 29 Eylül Perşembe haset başlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında ara sıra Türk cumhuriyetlerinin azamet başkanları ile bakanların katılması muhtemel etkinliklerde kestirmece 1000 kişiden oluşan ahali dansları ekipleri gösterilerini sunacak. 3 bine andıran sporcunun uğraş edeceği dev kombinezon, 2 Ekim Alım Satım haset sona erecek.

“Tamlık misafirlerimizi Bursa’ya bekliyoruz”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Eker, AA muhabirine, bu soy organizasyonların binlerce turistin kente gelmesine bile vasıta olduğunu söyledi.

Burkon Turizm ve Network Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı birlikte olan Eker, “Göçer Oyunları’nın İznik kabilinden tarihi başkentte yapılması, Bursa ve İznik’in turizmi açısından dahi çok yüce. Turizmciler olarak cemi misafirlerimizi Bursa’ya bekliyoruz. Onları en ferah şekilde ağırlayacağız.” dedi.

Göçebe oyunlarının yapılacağı tarihler üzere lüzum Bursa gerekse İstanbul’da otel rezervasyonlarında doluluk yaşandığına bel fail Eker, sınırlı dışından ati binlerce kişinin bölgeyi tanıyacak olmasının mefret olduğunu dile getirdi.

Eker, “3 bin birey çarşıyı, pazarı birlikte dolaşacaktır. Bursa turizmine Dünya Göçkün Oyunları çok kocaman ulama sağlayacak. Antrparantez bu organizasyonların yapılması bambaşka organizasyonlara referans oluşum ediliyor. Bunu müracaat göstererek, 3 bin kişilik kodifikasyon yaptık diyebilmek, apayrı organizasyonları da kentimize kazandırmada elimizi çok güçleniyor. Bunun devamı gelecektir.” ifadelerini kullandı.

“Bursa algısı o coğrafyalarda elan çok öne eski olacak”

TÜRSAB Cenup Marmara Nahiye Hile Kurulu Başkanı Erek Saraçoğlu ise Dünya Göçebe Oyunları’nın şimdiden turizme zindelik getirdiğini belirtti.

Büyük organizasyona beş altı dönem kaldığını anlatım fail Saraçoğlu, “Otellerimiz şu anda meşbu vaziyette. Çokça yüksek katılımcı bekliyoruz. Rezervasyonlar yapılıyor. Bursa turizmi açısından ve özellikle İznik’in daha çok öne çıkması açısından değerli benzeri aktiflik olacak.” diye niteleyerek konuştu.

Saraçoğlu, bazen Türk cumhuriyetlerinin cumhurbaşkanları ve başbakanlarının üstelik katılımlarının olacağına belen ederek, bu organizasyonun Bursa’nın tanıtımına sağlayacağı katkılara değindi.

“Ihtişam büyükleri bile mülakat ettiği ahit bu etkinlikler o ülkelerde yayınlanacak, gösterilecek. Dolayısıyla Bursa algısı o coğrafyalarda henüz fazla öne kullanılmış olacak ve nikbet uyandıracak. Böyle tıpkı beklenti da var turizm açısından. Kürsü yerine bu beklentiyi üstelik şu anda sürdürüyoruz.” diyen Saraçoğlu, turizmciler kendisine Türk cumhuriyetlerinden Bursa’ya, bu bölgeden bile o yörelere seyyar vürut gidişini hızlandırmak istediklerini, bu hedefi gerçekleştirmede bu etkinliklerin berenarı değerli olduğunu kaydetti.

Share: