Oyuntu taşları birlikte bindirim furyasına katıldı! 80 bin liraya da var 7 bin liraya dahi

Sonuç dönemde art arda mevrut zamlardan, mezar taşı fiyatları da nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla göre yüzdelik 100 artım ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde benzeri çukur topluluk fiyatı 7 bin ile 80 bin TL ortada fark gösteriyor.

ÖLMEDEN ÇUKUR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde bazı müşterilerden ilginç talepler üstelik geliyor. Mermer ustalarına bakarak, gâh müşteriler mezar taşını hayattayken yaptırıp ahiret yolculuğu tarihi kısmını yersiz bıraktırıyor. Ölümünden sonradan çağ eklenip gelecek dönemdeki muhtemel maliyet artışında etkilenmiyor.

EN DÜŞÜK OYUNTU FİYATI 7 BİN

Oyuntu taşlarındaki artma karşı açıklamalarda mevcut mermer ustası Şükrü Zarif, “Oyuntu yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Geçen yıl oyuntu taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, şimdi ise 500 TL’ye alıyoruz. Tahminî yüzde 100 zam oldu ve taşların maliyeti haddinden fazla arttı. Çukur takımını sabık sene bin 200 ile bin 500 TL beyninde alıyorduk. Demincek ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye teslim fiyatı genişlik bağan 7 bin TL. Arz erdemli pahalı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye büyüklüğünde çıkıyor. en son remiks yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar eliyle ilginç tekliflerin geldiğini tamlayan Maruf, “Daha önceki yakını ruhsuz şahıslar, mezarı açabilir misiniz soldurmak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Ayrımsız bile gâh vatandaşlar ölmeden geçmiş çukur taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda veladet tarihi kabil yazılması gerekenleri yazıyoruz, irtihal yerinde ise ölüm tarihini yazıyoruz” dedi.

EN FAZLA ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’dahi türlü mahiyet ve desenlerde mermer, kalker, traverten oluşumlu kalker, yığışım, breş ve magmatik asıllı kayaçlar bulunuyor. Acun pazarlarında gusto kazanabilecek nitelikte katıksız taş çeşidine sahip olan Türkiye’üstelik, rezervler Anadolu ve Trakya süresince geniş bire bir bölgeye yayılmış durumda. Rezervlerin bölgelere bakarak dağılımı, Veli Bölgesi yüzdelik 32, Marmara yüzdelik 26, İç Küçük Asya yüzdelik 11, Gün Doğusu Küçük Asya, Güneydoğu Küçük Asya, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzdelik 31 düzeyinde. Sektörde kısaca bin 500 nüsha natürel taş ocağı, üretimlik ölçeğinde elektrik gösteren 2 bin organizasyon, ölçülü ve hasis ölçekli 9 bin atölye zindelik gösteriyor. Üretimin sunu fazla olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla adına öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki üretim, umum üretimin yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Soylu Erki mermer yataklarının bulunduğu özge iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: